Z'eêuw IV: 'Op een dag kan t't ineêns' Noe nummer 5 Jolijn Reinhoudt is zesentwintig jaer, kom van 's 'Eêrenoek en weun saemen mee d'r vriend op Wulleminadurp. Ze zoue 't liefit op een durp bluve weune, mae ze 'ebbe toch net een 'uus gekocht in Goes. Jolijn doe iets ingewikkelds mee marketing bie Zekatel Multicommunicatie bv. 'Ik zit in de datacom, telecom en multi media. In die sector gaè de ontwikkelien- gen echt 'eêl 'ard. En van aolle nieuwig- eden wor je ok 'eêl gauw verwend, 'k E sinds twee jaer internet, sinds kort via de kabel, 't nieuwste en snelste dat a t'r is. Ik kan 't a nie meêr misse. Sinds vorige weeke 'k een tv-decoder. Von 'k aoltied gróten onzin; ik keek nooit gin tv. Mae die staèt er en 'k geloof ok nie a 'k n de deure nog uut doee. M'n vaoder is Zeêuws troubadour. Das best een grappige tegenstellieng. Diengen as mobiele tillefoöns vindt n bevobbeld gróten onzin. Een stuitje elee zat ik in een 'êle dieren auto van de zaak voe de deure bie z'n te bellen. Ik vroeg of a 'k langs kon komme voe een kopje koffie. Je ao z'n gezicht motte ziee, toen a 'k mie m'n gsm'etje gliek voe de deure stoeng. Aolles gaèt ok zö snel, ee. As um drie maènden naèda 'k mie een project bezig was, d'r naè vraègt, bin 'k er a lank a nie meêr mie bezig. E ze wee a wat nieuws evonden. Mae 'k mo zegge, ie is aoltied wè stik-nieuwsgierig. En andersom 'k ok aoltied vee belang- stellieng voe zien 'vakgebied' ehaod. 'k E d'r zelf ok vee an ehaod. Ik weete nie aljeên meêr over m'n eigen streek, m'n eigen cultuur as de meêsten van mien Jêeftied, 'k kan d'r ok wat mee en ik d'r «speet voe ekrege. Misschien a 't ok een bitje vanwege die Sfchtergrond is dak naè m'n studie in Eindoven en m'n stage in Haarlem wi terug kwam naè Zeêland. Ik wou aoltied zö graag de provincie uut, mae ik misten 't. De gezelligeid, 't gemoedelijke, 't makkelijke van de mensen. Je stapt 'ier zömae 's binnen bie mensen omda je daè zin in eit en je bin gewoon welkom. Dat was ginter nie. Ofspraèken maèke, agen da's d'r bie. Neêe, ik bin bliee da 'k terug bin. Zeker noe a 'k in een sector werk, die a 'k zelf stik-interessant vind. A begriep ik wè waerom sommige, voraol ouwere mensen d'r eigen een bitje ofzette tegen aol die nieuwigeden. Mae ik doe wè aoltied 'ard m'n best om ze d'r van te overtugen a die nieuwigeden ok voe ulder interessant kunne weze. A je vaolt en je kom nie mi goed overende, roep je in 't stopcontact en binnen tien minuten staèt er iemand. Je kan e-mailtjes stiere naè femielje in Canada, mie foto's en aolles d'r op en d'r an. 't Kan d'r ok voe ouwere mensen een stik leuker op worre. Je mot er alleên wè voe openstaè. A je d'r voe openstaèt, zie je dat diengen waer a je nooit van edocht ao, a die zoue kunne, wè blieke te kun nen. Op een dag kan dat ineêns. Mooi,

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 22