I Reisje bevestigd ore. D'r stae een paer gróte druktoetsen op daè a je foto's op ken plakke van vaoder of moeder. Bie luxere versies van dat toestelletje ken via satellietnavigatie uutezocht ore, waè of een kind is. Dus oma's en opa's in Zeêland, wis noe 's modern en geef je kleinkind een kinder-gsm kado. Weet je waè of ik noe zö'n 'ekel an Da degene dien a je belt, ken beslissen of n joe te woord staet jae of nee. Moderne tillefons een display, dat is een schermpje daè a 't nummer op verschient van degene dien a je belt. Dus at de tillefon gaet, kiek je eerst op dat schermpje en a je dan dat nummer herkent en de beller stae je nie an, dan nim je gewoon nie op. Nummerweergave 'eêt dat. In een folder van KPN Telecom staet: 'Makkelijk, want zo ziet u altijd direct of de beller een familielid, vriend of vriendin of iemand van uw werk is!' Waèrom moe je van tevoren wete wien of er belt? Ik gae d'r vanuut da iemand belt omdat er wat is en dan is 't gewoon min achtend om nie op te nimmen. 't Is eigenlijk alleêne een oplos- sienge vö mensen die a telefonisch lastig evaollen ore. Ik geen nummerweergave, geen peutertillefon, geen antwoord apparaat, geen Voice Mail, geên gsm, geen fax, geên e-mail en geên internet. Ik bin dus taemelijk ouwerwes en slecht bereikbaer. A 'k tuus bin en in de buurte van de tillefon, nim ik gewoon op en a 'k nie opnimme, belle ze nog maè een keer veromme. De mensen kunne natuurlijk ook an de deure kommefcf een briefje schrieve mae, ik geeve 't toe, das glad uut den tie Bamboes Ko 'Ei je da geleze, dat dien burgemeêster van Middelburg naèr Amerika eit geweest? Die gróte lui 'ebbe noga is een reisje, ee!' 'Da's zeker en vast, maè 't was wè iets officiééls, 'oor. Die Four Freedoms Award, die wier uutgereikt. Daè moe zö'n man toch bie weze? Ie zou d'r ook nog wat vrienden opzoeke - maè dat was zömaèr impersant, eit n gezeid.' 'De Four Freedoms Award? Za 'k joe is wat zeie? Vlee jaer was t'r in de Sint Jacobskerke in Vlissienge de Van Randwijklezing deur de ambassadeur van Zuud-Afrika. Nest de deure, maè Spahr van der Hoek was t'r nie te bekennen, 'oor! As n dat nie interessant vindt, eit n ook nie naè de Four Freedoms Award te gaen!' 'Uhuh. De Van Randwijklezing. Die gaet uut van 't principe van de weerbaer'eid van de burgers. Da's geên spekje vö Spahr z'n bekje, natuurlijk.' 'Vee te kortbie, volgens mien. Mae 't kan ook weze dat de man gewoon minder vrienden in Vlissienge eit as in Amerika!' Komen «ok tot uitdrukking in de verlichting. Tenslotte zal het centrum een totaal ander, groen gezicht krijgen, In de Nieuwe Burg bijvoorbeeld verdwijnen alle bomen en de vitrines. In de -> "n «Ja-«on k-

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 24