Z'eêuw V: 'De énige 'oefsmid op Thole' vraeggesprek en foto Arie de Viet Noe numme Joey Moerland is eenentwintig en kom van Staevenisse. Ie leêr vo 'oef mid, 't zelfde beroep as zn overgrótevaoder en z'n oudooms. De appel vromme bie den boom. - *^.vï 'Ik was mee 't motercrossen een bitje an 't ende van m'n Latijn. Ik zat vrie 'oöge in de juniorklasse 125 cc. 't Gieng steeds 'arder. Een vriend van me viel en ao een zwaere dwaslesie. Ik gieng er meer over naedienke: a ik ok zö 'ard riee en ik valle, dan kan ik dit of dat breke. 'k E d'r geweun een punt achter gezet en bin paerd gaen riee. Zelf ao 'k m'n kniee a verdraoid en een botje in m'n 'and gebro- ke bie den indoor in Goes. Dae 'k nog wè last van a 'k de paeren beslae. Mee m'n êne 'and kan 'k nie aolles doen. Ik d'r toen ok vö gekoze om een echt vak te leren. Ik wèrke noe nog bie m'n vaoder in 't kokkelbedrief Moerland in Smerdiek. Op 'n dag kwam 't zomae te praeten. In de kantine. Dat 'r steeds meêr paeren en poniejl op 't eiland komme en dat 't best wè een goeie business zou weze om paerden te geslaen. 't Zit ok nog in de femielje. M'n ö?vergroötvaoder Arjaon Gebraad en m'j$! oudooms Barend Gebraad in Staevenisse en Piet Potter in Smerdiek waere ok 'oefsmid. Ik nie zo vee schoole g'ad. Nae den Technischen in Smerdiek bin 'k nae de MTS gegaen in Berge, een korte oplei- dieng in de metaeltechniek. Ik wil noe graeg zelf iets opbouwe, mae ik bin nie 't type da bie een baes wil wèrke. Elke weeke gae 'k een dag nae Deurne om 't vak te leren, 't Is een 'êle goeie schoole. Eên keer in de weeke loop ik stage bie een 'oefsmid in Woensdrecht. Dae leêr ik de kneepjes van 't vak. We gaen nae de klan ten toe om de paeren te beslaen. An 'uus. Das wel anders as vroeger toen de boeren mee de paeren naar de smisse gonge. 'Ier in Staevenisse is 't leste paerd ruum twin tig jaer geleëe besloge, bie Kees Marinissen. Tegenwoordig bin m'n mobiel. Mee een busje gaen we nae de ménsen toe. We gebruke een klein oventje op Butagas. Da's zö op temperatuur. Dae gooi je zö de 'oefiezders in. We lêre ok nog zelf iezders maeke, mae die at ons gebruke komme aollemael' uut de fabriek. Je kan ze in aolle maeten köpe. Nog een maendje dan bin 'k klaer. Dan bin 'k 22 en de énige 'oefsmid op Thole. Da's wè leuk, vind 'k.'

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 29