Z'eêuw VI: 'M'n fantasie laèten gaèn' 7 Noe nummer 5 Marijke van luiaarden is zeventiene en ze weun in Kloetienge. Ze is gestopt mee schoole en werkt via 't leêrliengstelsel in een blomme- wienkel in Goes. 'Toen a 'k zestiene was, kwam ik van de groene schoole of mie een diploma. Voe een vervolgopleidieng goeng 'k naè Breda, dat was een dagopleidieng op't AOC West-Brabant. Dat was eiken dag een Bathse reize, drie uren reistied per dag was 'k kwiet.'k Ao een berg vakken, waeronder theorie en praktijk van blomschik- ken. Daerom dee ik een dag in de weeke praktijk bie een blom- mewienkel. Dat was vee beter as op schoole te zitten, dust toen a 'k de kans kreeg om dae een 'êle weke te kommen, 'k da geliek edaèn. Ik bin opstops in Breda van schoole egaèn en inestroómd in 't leerliengstelsel. Noe mo'k nog maè een dag in de weke nae schoole en da beval me beter. Alle vakken èn noe direkt te maèken bie 't blomschik- ken. Dae zit ok kunstgeschiedenis bie over de verschillende bouw stijlen en zö, a je bevobbeld gin modern blomstik in een klassiek interieur mö zetten. j. 't Werk in de blommewienkel beval eêl goed. Dejbaes en baezinne bin eêl aardig en 'k leuke collega's. In 't werk tón 'k m'n fantasie laèten gaèn en 'k wor ok 'eêl vrie elaèten in 't rrpeken van de blomstikken, boeketten, bruidswerk, rouwwerk én zö vadder. Soms mo j' ok plantebakjes vullen of d'r kom e^n klant mie iets, daer a wat in mot. In m'n vrieën tied mag 'k graag uutgaèn, maè naè twaelf uren kom 'k nie mi op de Goese mart. Vee te gevaerlijk. Paerdrieën doen 'k ok. 'k E een eigen paeretje, een Welsh pony. Z'eêt Floortje en ze is zeventiene, net as ik. Eiken dag mo 'k hosselen, kammen, 'oefjes uutkrauwen en rieën. Elke weeke gaè 'k naè 't zwembad. Aquarobic doen 'k daè. Gewoon gymestie in 't waèter, mie gewichten en zö. Toet an je naèvel in 't waèter, das zwaer 'öo. Goed voe je conditie, 's Zondags doen 'k nog a 's oppassen in de creche van de kerke. Ik zit ok in de Jeugdraèd, dan doen me bie mekaare jeugddiensten voorbereien. Tuuswachten doen 'k ok graag en dikkels, meêstal bie dezelfde gezinnen. Das een leuke bieverdienste.'

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 34