'A dien rammelaer achter dat wuufje anzit, netuurlijk. Kiek, dan zit n d'r achteran en dan begunt n te rieën, zei m'n moeder, en slaèt n mie z'n poten tegen de planken van 't kot. En dat liekent op rammelen. A 't wuufje moee wordt van 't wigrennen, sprieng d'n rammelaèr d'r boven en een maènd laèter krieg 't wuufje jon gen.' 'Dat 'oef je mien nie te vertellen,' zei Leuntje. 'Dat weet ik ok wè. Maè ik weet nog vee meer. 'Jie schept aoltied op, maè je weet nie meer as ikke,' zei Laurus. "k Za vertelle a je iets voe me doet,' fleêmden Leuntje. 'Jie wil t'r aoltied wat voe vrom zei Laurus. 'Jie bin in'aèlig as een koeie die lig te herkauwen. Ze 'aèle 't op en slikke 't wee in'. 'Ik za je 't 's uutlegge,' zei Leuntje die d'r eigen nie van de wies liet briengen. Ze gieng mie d'r gezicht vlakbie Laurus. 'Steek je tonge 's uut,' bevool ze 'm. 'Kiek noe doe ik mien mond open.' Ze maèkten een ronde ope- nienge mee d'r luppen. 'Noe mö jie die punt van je tonge in mien mond steke,' zei ze wee op een bevelende toöne. 'Dat vind 'k vies,' zei Laurus. 'Bah, dat doe 'k nie.' 'Da' s glad nie vies,' zei Leuntje. 'Dat doee de gróte mensen ok as ze een kus geven.' Laurus keek t'r wantrouwig an. Ie ao nie de minsten zin om z'n tonge in dat gat tussen d'r uutstulpende luppen te steken. Maè Leuntje gaf nie op. 'A je 't nie doet, za je nooit weten 'oe a 't gaèt mie de rammelaer en z'n wuufje. Doe 't noe maè, 't stel niks voor. Ik za je nie biete.J Jie bin een bangen schieter en een een kleutertje, a je dat nie Ji durft.' Jï Laurus gaf 't op. Ie maèkten een punttonge en stak n zö varre as'p kon in de mond van Leuntje. Ie voelden z'n tonge in 't laeuwe spiesel van Leuntje d'r mond drieve. Ie von 't maè vies, en ie wou z'n tonge terugtrokke, maè Leuntje zoog n zö vaste as ze kon. Ie Noe nummer 5 wou gaè schreeuwe, maè ie kon gin geluud maèken. Toen gaf n Leuntje een douw dat ze wè los most laèten. Jie kunt t'r ok niks van,' zei ze. 'Jie bin een ventje van niks. Wou ik 's lekker voordoee 'oe a 't gaèt bie dat puntje en dat rondje en noe wor je kwaèd.' Ik begriep 'r niks van,' zei Laurus. 'Ik vind 't alleêne maè vies. Joe mond is zö nat as een slekke van binnen.' 'Ik gelöve dat jie nog nooit een rammelaer mie een wuufje bezig ezien eit,' zei Laurus, 'want jie mag t'r nooit naè kieken, dat ei je zelf a 's ezeid.' Nee, vaoder vin 't nie goed, maè ik a dikkels genoeg stiekem ekeken. 'k E zelf wè 's een rammelaer bie een wuufje ezet.'

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 39