Maekt 't mae nae! Noe nummer 5 !2 'Ier ei je n dan: 't vuufde nummer van 't tiedschrift Noe. En dat c mee meer as windkracht zuudwest zevene tegen; de mensen die a de discussie in de Zeêuwse media de leste weken gevolgd wete wat a me bedoele. Gelukkig is de sturm gae ligge. De mensen die o a 't eerst nie echt seêns waere mee Noe, onze stichting en onze schriefwiezer, bleke 't toch nie zö oneens mee ons as da ze doch- g te... Mae goed, vo zukke praot van een cent de pinte 'ebbe je gin abonnement op Noe. Wae dan wè vo? Vo 't thema van dit num mer, misschien: de Zeêuw op 't randje van de eeuw. In een stik of zes portretten van 'êle geweune mensen van verschillende oudtes en mee verschillende achtergronden en beroepen, ka je een soor- tje dwasdeursnee ziee van de Zeêuwse saemenlevienge op 't ende van 't millennium. Maek dat maer 's nae! Jan Bruens ei Zeêuws-Vlaomse oud-wielrenners geïnterviewd over stimulerende middelen: 'a je kapot zit en 't is een waermen dag, dan neem je wa cola en Captagon en dan rie je de koers fluitnd uut. Zö goèng da.' Cees Priem za geniete. j Jan Zwemer ei ook wiste fletse. Ie eit 't zondenCaptagon toet 'alf- weg Seros en Grieps gebrocht. Daer, bie de 'ïrtftieustraat', eit n z'n pedaalimmer weggegooid. Mae was t't wè in goeie container? Zelf 'k mee Jan van Broekhoven nae 't West^Vlaomse Ramskapelle om tartaarsause geweest. Impersant me d'r een pint gevat en een vint mee preie achterop z'n fiets van de wegt af geke- ke. Mae da was nie expres. En d'r stae nog een berg meer biedraegen in deze zeumer-Noe. An aol die artikels, veraelen en gedichten ka je ziee, da je in de streektaele over aolles kan schrieve. Maek dat ook maer 's nae! De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek is daer ook achter gekomme. Ulder mededêliengen in 't verênigiengsblad Nehalennia (dat a ze dêle mee een historisch-archeologische werk groep) bin sind 't leste nummer in dialect. Groös a me bin, durve me best zeie da ze 't goeie voorbeêld van Noe een bitje gevolgd En da's een fillicitaotie meer as waerd: proficiat! Waer a me ook best groös mee bin, is de vuufonderdste abonnee die me op 'ebbe meuge schrieve. Andrea Stevense uut Schore wou d'r ouders een abonnement cadeau doee. Dat abonnement krieg ze natuurlijk glad vo niks. Laet 'eur ouders 't mae nie 'ore! De aore vieronderdnegenennegentig abonnees kriege ook een cadeautje: de Zeêuwse Schriefwiezer, den énigste Zeêuwse spel- lieng, die d'r vo gemaekt is om d'r op een creatieve manier dien gen in de streektaele mee te doen en die taele daebie leesbaer te 'ouwen. Je kan d'r aolle Zeêuwse (en West- en Frans-Vlaomse) dialecten probleêmloös en leesbaer in schrieve zonder a t'r spraeke is van een soortje standaerd-Zeêuws. En maek dat dan óók maer 's nae! Zouen alle abonnees die an udder abonnementsgeld nog nie betaold èn, dat een keêr wiln doen? Je kan je vuufentwintig guldn sturtn op giro 7826838 van Stichting Zuudwest 7 in Oöst-Souburg. Alles boovn die vuufentwintig guldn accpeteêrn me gaern as gift. Bedankt, de penniengmeêster.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 4