De paeling loopt nie zö 'ard Eric Rotte De deure klemde een bitje. De 'angen waere ingeslete van jaeren- lang misbruuk deu de schoónfermielje. Ze aodde best een bitje zuniger mee die deure om kunne sprienge, vond de man. Bievóbeeld deu nie zö dikkels te kommen. Ie gaf een flienke snok. Ineêns schoot 't deurgat waegenwied open. Ooit was n waerschienlijk best een sterke vent geweest. Z'n schouwers waere nog breed en ie stoeng breêduut. Een stel versle te slippers 'ienge ongeïnteresseerd onder z'n mee dikke laegen eelt begroeide voeten. Een slobberige joggingbroek ieng 'alf van z'n eupen en z'n 'aer was zö vet as een slekke. 't Was net of ik tegen Archie Bunker anliep. Mae dan een 'alve meter gróter. Z'n oogleden 'ienge een bitje af. Z'n mondoeken stoenge nae boven en z'n ogen twienkelde. Ie rechtte z'n schouwers en lachte nae me. 'Komt 'r in'. 'Heu. Ik bin Erie.' Zwiegend schudde n m'n and. Ik voog m'n voeten en liep de gank in. 'Loop mae deur. Dae binnen ka je toch geen schae doe'. Ik draoide deu 't deurgat en stootte m'n kop tegen een muur van sigaretterook. 'Goeiendag.' Moeders zat breêd op de meest prominente plekke van 't uus: de gróte bank, lijnrecht vö de tv. 'Ondervuuftig kilo en heerser over leven en dood. In ieder geval in 'uus. Ze lachte vriendelijk nae me en trok an d'r peuk. De mist wier dikker. 'Loop mae deu naer achter'. Ik knikte vriendelijk tegen wat ongetwufeld ulder dochter moe geweest zien. Dae zaete nog wae vier of vuuf gasten op een propje op 't verslete bankstel. Ik knikte nog 's en liep deu. De keuken was misschien nie nieuw, mae ie was brandschoon, 't Keukenblok ao een 'oog Praxisgehalte. Lichtgrieze formicadeur- tjes mee aluminium grepen. Tegeltjeszeil mee een dessin van ouwerwesse rooie plavuzen was zurgvuldig tegen de wanden en 't

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 11