Veugelpraot 'Gistere wazze 'k-ik zo lekker bezig in m'n W) 'ofke, toen at er van die gróte zwarte veu- gels altmao van die 'arte schreeuwe gaove. Da waore zo van die veugels mee 'n zwart kapke op ulder kop en ne grijs biezeke d'r langs. Kauwe zogezeed. Nou zagge 'k-ik wel dat er eene zo'n bitje aordig dee. Die kost vast nie goed vliege. Ik docht in m'n eige misschien is t-ie wa ziek, 'k za 'k-ik 'm 'n verkruimeld beschuit geve. Da's altijd goed a ge ziek zijt. Zo gezeed, zo gedaon. IJ at dien beschuit en ij dronk van 't waoter dat in de blom- potte stong. An'k zo'n bitteke dichterbij kwam, bleef t-ie gewoon zitte en ij keek me vlak in m'n gezicht mee een paor gróte blauw-ooge. Toen za^ge 'k-ik pas da ta geen zieke veu- gel was, maor een jong beestje. IJ aoi nog allemaol pluis op z'n lijf. jï Goh, dochte 'k-ik, die zoue 'k-ik nou 's t moete pakke, want ik aoi wel 's ergest geleze da ge kauwe kun lere praote. En d; zou toch wel 'eêl leutig zijn. Mao toen dochte 'k-ik ineês weer aon me moeder, die aoi zo'n schone mèrelaon in een kooi- ke. Die aoi z'oek gepakt a t-ie jong was. Z'aoi wurmkes voor 'm uitgestoke en vliegskes gevange en z'aoi 'eêl veel en 'eêl 'artelijk mee 'm gepraot. Die veugel 'ing in een kooi bij ons naost d'achterdeur. M'n moeder noemden 'm 't zwart meneerke, en ij zong as een lijster. Ze zagt 'm net zo graog as eur eige kinders. Toen kwam t'r op een keêr een man bij ons, die ad altijd kwam om nonkel Marus z'n baord af te schere (tant' Jewan en non kel Marus woonde bij ons in, in de kao- mer). Nou, die man aoi in z'n kop gezet dat da veugelke van me moeder bij ons in de gevangenis zat. En op een goei dag - voor me moeder een 'êle slechte- èt ie gewoon de kooi ope gezet. Toen a t-ie zag da da veugelke eigelijk een bitje benauwd was voo da groot ope gat, èt ie 'm d'r uit gezet. En toen is da veugelke natuurlijk gaon prakkezere. Misschien èt ie toch nog wa gewete van 'eêl lang geleje. En toen is t-ie gaon vliege. M'n moeder èt daor 'eêl veel van gewete. Vanaf die tijd kost ze die vent nie meer bekijke. Afijn, da dochte 'k-ik zo allemaol pesant a 'k-ik in m'n 'ofke nao da veugelke zat te kijke mee die pluimkes nog op z'n buiks- ke. En ik docht in m'n eige: leefde gij maor in vrede, veugelke, in vrede en in vrijheid. En toen 'ebbe 'k-ik nog een paor stukskes worst g'aold en die èt ie allemaol lekker opg'ete. En omdat ie andere veugels alt mao zaote te roepe naor 'm is t-ie mee ulder mee weggesukkeld. 'k En 'm nie meê truggezien. Dit verael is een vriee bewerkienge van een stikje uut Canada's; Kleine Zeeuwsch- Vlaamse kroniek van dezelfde schrieftter. 't Verael is geschreve in 't dialect van 't Land van 'Ulst, 't enigste dialect van Zeeland dat a taelkundig geziee feitlijk gin Zeeuws, mae Oöst-Vlaoms is. Noe nummer 6 O)

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 20