In't Biebelboek Openbaeriengen, in't acht tiende kapittel, staet een beschrievienge van de grootste macht uut de menselijke geschie denis, die bluve za toet 't leste, om dan te vallen een onmetelijke diepte. Die macht is de macht van 't gróte geld. (vers 2b) Neergegae, neergegae is de gróte plekke Babyion en g'oore is 't een verbluuf vö de duvels een plekke vö aolle minne geêsten om te 'oekeren, en een voorraed- kaemer van elk liederlijk en weraekt gebroed. (vers 3) Omreden aol de volken gedroenke 'ebbe van de wien uut 't braeksel van 'eur 'oerespel en de koniengen van de wereld bin bie 'eur gekrope vö smerig'eid en de zakenlui van de wereld bin toet riekdon^ gekomme bie de gratie van 'eur uutpulende begeerlijk'eid. (vers 5) Want 'eur zonden bin opgestae- peld toet bie den 'emel, en God eit 'eur onrechtvaerdig'eden in anmerkieng genome. (vers 7b) Want in d'r 'arte zei ze: Mien troon is t'r eên van een köneginne, wedu we raeke 'k nooit en 'k za geen rouwe beleve. (vers 8) Daerom zu'n 'eur plaegen op eên en den zelfden dag komme: dood en rouwe en 'oenger en mee vier za ze ver brand 'oore, want sterk is den 'Eere God die 'eur oordeelt. (vers 9) En de koniengen van de wereld, die bie 'eur gekrope bin vö smerig'eid en riekelijk van 'eur genoten zu'n over 'eur schreêuwe en jammere as ze naè de rook van 'eur branden kieke. (vers 10) van een ènde van 'eur vandaen, vreêzende zükken martelieng, uutbrien- gende: Ellende, ellende, die gróte stad Babyion, zö een bolwerk van macht, want in tieds van eên uure is 'eur oordeêl gekomme. (vers 11) En de zakenlui van de wereld zu'n juule en in de rouwe gae vor 'eur, omdat geên mens ulder producten ml koopt: (vers 12) ulder producten van goud en zil ver, van edelstênen en paerels, de leste mode, bont, ziede en fluweêl; tegels in duzend tinten, luxe opschikjes, uutstuuk- sels en speeltuug in tropische 'outsoorten, van 'oogwaerdige metaalverbindiengen, van kunststof en in natuursteên (vers 13) en amandel en parfums en sham poo, aolles vor een zoete mond en een mooi lief, wien en oesters en vleis - de produkten van 't land, aol dat een koe, een merrie, een moederdier voortbriengt, waegens en jachten, aol dat een mens een ander laet wille en lichaemen en zielen van mensen.... (vertaeld in 't Walchers deur Jan Zwemer; alleêne bin vers 12 en 13 angepast an onze tied)

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 24