over te praoten komt bie een bezoek an Frans-Vlaenderen. Tenmissen, a je uut Zeeland komt en je laet dat bewust of onbe wust 'ore. Ik d'r een probere vraege of a d'r vee toeristen komme, 'k in een durpswienkel in m'n beste Frans gevroge of a ze nie iets lekkers uut de buurte aodde, 'k bin in een café in Steenvoorde over voetbal begonne, mae lap vo keer kwam 't op de taele uut. In 't kerkdurp van De Moeren is niks te beleven. Een vrouwe schuurt 'eur stoepje en da gae zö te ziee nie bepaeld mee de Franse slag. Ze zweêt as een postpaerd. Een stuitje zitte op een bankje nest 't gemeêntuus levert gin anspraek op en 't café is dicht. As de schoole uutgaet, 'k bekieks. De gastjes van 't durp zien 't geliek a je nie van die kanten komt. Ze beginne in 't Frans tegen me. Ik prombeere: 'Ka je me zö ook verstae? Komme je aol van De Moeren?', 't Ei nie vee nut. 'Vous-êtes Anglais?', oort er gevrogen. Je za toch zwère as ze 't Vlaoms op z'n minst as Vlaoms 'erkenne. Belgie is mae vuuf kilometer verre en Veurne is vo ulder the-place-to-be as 't om wienkelen gaet... 't Vlaoms leeft wè diepe in de 'arten van de mensen 'ier, mae op straete is t't op sterve nae dood. j 't Durpsuus is ook dicht, mae d'r 'ange wè wat leutige affiches op 't plakkebord nest de deure. 'Le 23ème juillet, Grand Bal avec les Boeres des Moeres'. Das te begriepen. Over een ander affiche ze 'complbt' moete plakke: de cursus 'Flamand Occidental', georga niseerd deur De Klauwaerts uut Godewaersvelde en verdeeld over klasjes vo guus, beginners en gevorderden^zit vol. Pier grapt lae- ter a dat enkelt is om a de mensen van 't Jnirp 't toneel uut Dranouter eindelienge wè-r 's wille begriepe. 'Misschiens is 't wel al vule praot. Ge kunt da beter een keêr ijutzoekn, ee.' Bruun café Laeter, in Boeschèpe an de Belgse grens bie leper, doet er een joenge gast uut de doeken dat Frans-Vlaenderen volgens 'im nooit echt eêntaelig Frans za ore. In gebrekkig standaerd- Nederlands legt n uut: 'Er zijn er zoveel die cursussen volgen en die hun kinderen naar een Vlaamse school over de grens sturen, het Vlaams zal hier altijd wel blijven, 't Zal alleen nooit meer de positie in kunnen nemen die het voor de oorlog had. Frans is de voertaal, Vlaams is voor ingewijden.' Zelf eit de joengen gin 'Flamand Occidental', West-Vlaoms, mae Nederlands geleerd. Ie zeit dat n lid is van 't Komitee voor Frans- Vlaanderen en dat die club z'n eige sterk maekt vo een 'Groot Nederland'. Vandaer gin dialect, maer 'Ollands: 'Daar kom je ver der mee.' Zukke zitte d'r dus 'ier ook. Ik begriepe a d'r nog a wat Belgen bin die d'r eige sterk mee de 'Frans-Vlaomse zaok' moeie. En da bin nie aoltied lui mee zuvere bedoeliengen, za'k mae zeie. Mensen uut Zeêland bin waerschien- lijk net as de Frans-Vlaomiengen wat te naïef om dat aol gliek te zien. D'r bin 'ier cafees die d'r eige 'Vlaemsche Herberge' noemen en daer a je Vlaomse caféspelletjes kan spele en regionale biertjes kan drienken. Stikgezellig, maer in eên van de 'erbergen die ik bezoeke, loopt de waerd wè mee een Vlaoms Blok-shirtje an. Probeer as nuchtere Zeeuw mae 's 't kaf van 't koren te scheien a 't om zukke cafeetjes gaet. Een bruun café is gezellig, mae 't kan ook té bruun weze. Een Frans-Vlaomieng eit dat ook niet aol gliek deu, 'k me laete vertelle. Die bin net as ons nie gewend an dat brune gefleem en dat 'geraffineerde' gedoe. Die ziee gewoon een gaef initiatief om op een plezierige maniere iets van de ouwe cultuur van de streek te bewaeren. En die bezoeke zö'n café gewoon toetdat bliekt a 't nie 'êlemaele zuvere koffie is. Een schoolklasje uut Belle goeng 's op excursie

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 34