nae zö'n café en krege van de enthousiaste waerd aolderlei folder materiaal mee. Vo Vlaoms te leren, aod n d'r bie gezeid. 't Was aol rotzoo van 't Vlaoms Blok of erger. Sind dien dag komme d'r nae- bie alleen nog mae toeristen. Mae laete me wel zien: de meêste van die nieuwe 'ouwe' cafees bin nie fout. De foute bin alleên naebie nie te 'erkennen. Op West-Cappel, dat a tussen Oost-Cappel en Wylder leit, loop ik een ziestraetje van de durpsstraete (Grand' Rue) in. 't Liekent net of a'k bie toverslag in een Nederlands nieuwbouwwijkje bin- nenstappe. Rijtjesuuzen in Belgse baksteen, mee an de voorkant een schuurtje an 't 'uus en een plekje vo j'n auto te parkeren. In de tuun coniferen en schutjes om 't eige gezinnetje veilig van die enge buren af te schermen. In de durpsstraete stae een stel joenge gasten mee brommertjes. Ze roepe iets nae me en ik roepe zonder nae te dienken iets in 't Zeeuws terug. En wonder boven wonder: 't oor 'erkend. 'Ah!', roept er eên. 'Godverdomme! Vule donder!'. Een aor eit ook bie- les van z'n grótevaoder g'aod: 'Kus m'n kloótn!'. Ze wete nog net wat a ze zeie, mae verder komnje ze nie. En vee verder zu'n ze ook wè nooit komme. Pier de Witte is benauwd a 't gebeurd is mee zien taele. 't Uutsterven is te vroeg begonne en te verre deurgegae: 'Wilder kustn geên Vlaomsch klapn fn 't schoole, ee. Me wiern gestraft a me dat deeën. Maor in dienzèlfdn tied waorn d'r nog vele menschen die an geên Fransch en kustendn, die 'aon ulderen catechesatie up zien Vlaamsch g'ad. Mao noe is t'r a naobie geêik mensch nie meer die a Vlaamsch kan leezn. De joenge gastn ziep 't al kwiet en wat an ze ook zoekn, ze kunn 't nie meer vindn.' j Vule donder Noe nummer 6 Om in Kromen-Houck te kommen ka je 't beste bie Brugge richtieng Oostende riee en zö verder over de snelweg toet vobie Veurne. Net in Frankriek neem je afslag Bray-Dunes en gae je richtieng Hondschoote en Les Moëres. In Les Moëres nae de kerke rechtdeur de polder in en nae een kilometer rie je zö tegen de camping 'L'enclos Fleuri' van de fermielje De Witte an. Je doet er vanuut Bresjes minder as een uure over! A je toch in de buurte bin, moe je zeker Bergen (Bergues) mee z'n fraoie stadswallen 's bezoeke.Nog gin dertig kilometer verderop vin je Saint- Omer, een stad die a de reize meer as waerd is. A je dae vanuut Bergen nae toe gaet, moe je de route langs Bollezeele, Merckeghem (mee de gaeve Sainte Mildrède-kapel) en Watten riee. In Watten rie je nae benee nae de Aa toe, een riviertje dat a eeuwen lank de taelgrens tussen Vlaoms en Picardisch vurmt. Een bruun café dat a nie aol te 'bruun' is, is 't Kasteelhof. Dat lei in Cassel bovenop de Kasselerberg. De goeie reize! Itisthoek* Duin Charrtëro PÜMKERQUE Clwfuttoi 4 K[WTi»n-Houcl

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 35