Licht uut, spot an De 'onden beneje in 't durp wiere d'r nie goed van. Janke, joengen, da wil je nie f wete. En 't volk op 't plein vo de vees te gróte kerke vo 't kleine durpje, maejeven maeke. Ulder wiste wat a t'r op dee. De beesten nie. Die roke nie aors as önraed. Bie mien bovenop m'n bergje was t't mae stille. Gin mens ao de moeite genome om zó 'oóge dien 'euvel op te klimmen en veugels 'oorde je ook nie. Die jaodde ulder nistje opgezocht; 't wier doenker. De zunne wier aoltmae kleiner. Vee kon je daè nie van ziee, want d'r zaetë. mae wei nig gaeten tussen de wolken. Maer om O O kwart over twaolve, toen de zutlae nie meer as een zunig kóperen fliestectje mi was, kwam t'r vanuut 't westen lankzaem an een flienk stik blauw anwaoien. Beneje in 't durp waere de mensen stil g'ore. Zoue ze dan toch een 'eêl klein bitje1 benauwd weze vo deze aollemensig fraoie lichtshow? De 'onden jankten omterardst deu. Op mien 'euvel vouwden 'ier en daer wat blommetjes langzaem toe. Eenentwintig over twaolve. In een fractie van een seconde ontvouwde z'n eige een schouwspel dat aolle toeschouwers nog lang za 'euge. Een wolk schoof opziee en 't flientertje zunne, nie meer as een gouwe draedje rond de maene, wier wi zichtbaer. En gliek daenae schoof de maene volledig vo de zunne. Een paer flienke lichtflitsen, de leste spotlichten achter de maene die uutknipten en dan: sfeerverlichtieng. Vanachter de maene was anderaolve minuut lang een schiensel zichtbaer dat a mee gin penne te beschrieven vaolt. En rond de maene, ietsjes verder d'r vandaen as 't bekende riengetje rond de maene dat ies op de baene geeft, een gróte rooie nevelige rieng. N^jae die anderaolve minuut weer eempaer lichtflitsen. De spots goenge uut, 't licht v weer an. De zunne, nog aoltied maer een \iel schelletje, toonde z'n eige weer. En dae wier van opluchtieng vreêd ard vo geklapt in 't durp. De 'onden 'ieuwe d'r eige wi koest-, Nie lang daenae rolde d'r gróte blienkende linters deur 't dal beneje. 't Mensdom zocht mekaore (en 't bier en de barbecue) op om te kunne vertellen 'oe goed ze 't wè nie aodde kunne ziee, 'oe spectaculair 't wè nie geweest ao en da ze in 2002 noe ook nae Afrika gae vo de volgende ver- duusterieng. Ik bin nog maer even op m'n bergje bluvc zitte-.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 42