Regenboögje 'Ebbe je ook vernome at er noe eindelienge ook in Zeêland een 'streektaalconsulent' gae komme? Daemee sluut Zeêland an de ene kant an op ontwikkeliengen verderop in 't land (in 't noor doosten ze a vee langer van die consulenten) en an de aore kant lópe me voruut op de erkennienge van 't Zeeuws as streektaele. Want dat die erkennienge d'r komt, dae twufel gin mens an. 't Is enkelt mae de vraege 'oe en wanneer. Dat 'angt af van 'oe a ver schillende partijen as onze Stichting Zuudwest 7 en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek saemen kunne werke. Me zulle ziee. 't Is wè te bidden dat de nieuwe streektaalconsulent een bitje boven die partijen kan stae en at ie of zie nie vanuut een bepael- den 'oek nae voren geschoven oor. 't Moe iemand weze mee vee kennis van dialecten en mee nog meer 'voelieng' mee 't Zeeuwse dialectenwèreldje. Want da's best een apart wèreldje. Aollerlei mensen en clubjes en kliekjes die aol dienke da ze vo 't 'êle Zeeuwse volk praote, of at noe gaet over spelling, onderwies of medja. Twint a naebie den 'elt van dat volk gin eênst 's Zeêuws praot en van den aoren 'elt de meeste 't aol wè gelóve. Zö'n consulent zou, kortom, een dialectkundig mens moete zien die genoeg overzicht en inoud eit om aolle kleurtjes van de Zeeuwse dialectenregenboóg goed toet ulder recht te laete kom men en te zurgen a die kleurtjes nie vloeke. Vloeke. Das iets wat a je naebie zou doee a je 't openiengsartikel van Jan Zwemer leest. Dat er 't eên en 't aor nie deugt in de zurg- sector mag noe, nae wekenlang gemier in de kranten, wè dudelijk weze. Mae dat aol die ellende op eên dieng neerkomt, oor deu Jan Zwemer wè 'eêl dudelijk uut mekaore gedae. Geld maekt ziek. Een bolletje bruun en een bolletje wit maeke je ook nie vee beter, leze me in 't stik van Jan Bruens. Die eit in een Zeêuws-Vlaoms durpje een naebie-ex-verslaafde geïnterviewd over 't gebruuk van cocaïne (wit) en heroïne (bruun): 'An 'k begon mee af te kickn, gebruuktn 'k wè drie gram smack en dao basedn 'k ook nog drie gram cocaine deureene'. Mae: 'In 't jaor 2000 wil 'k 'eêmao clean zien'. Ook dat kan in 't Zeêuws. Verder in deze Noe een berg 'uselijkeden en tuunplezier: kauwen, mèrelaers, blommetjes, vlinders (of zeie julder nog (beuter-)kapel letjes?), ripsen en ander fien spul. Natuurlijk ook wl scherpe kant- têkeniengetjes van Bamboes Ko en bergen veraelen en gedich ten. Das wi een dialectregenboögje van veertig bladzies da je toch nie gaeren zou misse, ee? Rechtzettieng De foto voorop de vorige Noe, nummer vuuve, was natuurlijk nie van Bram Willeboordse. Dae was n vees te onscherp vo. 't Prentje mee de tweê gastjes in een boötje kwam uut 't foto-album van Jan van Broekhoven. Sorry, Bram. Kommende keer beter.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 4