van de verlamde mensen op de revalidatie-afdeêlieng 'de Golfbreker' - Rinus ei nie vee nódig om die overnieuw te 'oren. Frank Bordui is directeur van de 'Stichting voor Regionale Zorgverlening Walcheren' daè as Der Boede onder vaalt. Ie is gekomme naedat Rinus van 'Oute behandeld is. 'Dat gebouw ao a tien jaer elee afgebroke motte weze! Me bin d'r druk mee doen de om dat in korte tied te veranderen. Ook op de gewone afdê- liengen van Der Boede. Daè kriegt iedereên een eige kaemer mee eige sanitair.' Dat de douche op 'de Golfbreker' nog in verbin- dienge zou stae mee de waetertoevoer van de spoelkeuken, daè wil Bordui nie van wete. Ie durft er z'n 'and vor in 't vier te steken, maer ie geef wè toe dat de installaties, net as de gebouwen, nie mi van dezen tied bin. De situatie dat patiënten 't in d'r broek doee, terwiele as de verp- legieng gezaemenlijk koffie zit te drienken, is bie Bordui bekend. 'Ok onze medewerkers motte de gelegeneid 'ebbe om 's even te rusten en koffie te drienken. Dan za je net ziee dat net op dat moment de famielje komt en de mensen naè de WC motte. Maer ik kan tegen m'n mensen nie zegge: je motte de volledige werkdag deur je werk de voorrang geve. Ze motte 't ok vol kunnen 'ouwe. En ik zegge nie dat er nooit een incident gebeurt...' Betsie Louws werkt as verzurgster in 't Gastuus in Middelburg en was vö die tied op Der Boede. Een zwaer beroep, zövee is zeker. 'Soms begin je 's ochtends orp zeven uren en je draef deur toet elleve. Dan wil je even koffie *drienke. Soms vraegt er dan iemand wat om vuuf vor elleve en wies je dat af. Dan is 't: Je kan 'ier ook nooit wat vraege. Mae ze wete nie da je a van den ochtend af in'- an 't jakkeren bin... En nae de middag is 't stikke druk. 't Komt voor dat ze klaer bin mee eten en dan wille d'r tiene geliek naè de WC. Dat kan natuurlijk nie.' Dat er personeelsleden bin die mae net 't allernoódzaekelijkste afd. kasba schoot c.o. afd paalhoofd babbelaar •fd. dam 4 koetshuis afd keersluis de villa e afd. golfbreker de vliedberg doee, oor deur Betsie nie ontkend. 'Da bin ook vö de andere de moeilijkste mensen om mee te werken.' Mae 't bin uutzonderien- gen, dienkt Frank Bordui. "t Merendeêl doet 't werk vanuut z'n 'arte. Dat mot ok wè: alleen vo 't geld werke, dat 'ouw je in een beroep as dit nie zö lank vol. 't Vraegt vee van je, om 'ier te ver plegen en zö goed betaeld worre ze nie...' Daèmee komme me op een vornaem chapiter: 't geld dat de zurg- sector vergund oort. 'Mee meer geld zou ik vee meer kunne doee', wil Bordui kwiet. 'Ik komme nie toe mee 't personeêl dat er op 't moment is. Vergeet nie da me de leste jaeren steeds zwaerdere patiënten kriege - en daèr is 't personeêlsbestand nie naevenant mee meegegroeid Betsie Louws ervaert 't eiken dag, mae probeert er nie te vee bie stille te staen: 'Je weet gewoon dat er meer mensen nódig bin. Mae dat zit er nie in, dus die gedachte schuuf je mae weg. Je roei mae mee de riemen die je eit. Die van 't kammenet, zö een minis ter Borst of zö, die zoue 'ier is een paer daegen as beweuner moete komme. Net as een ander d'r beurte afwachte vö de WC en bie 't afvegen van d'r neuze. Dan zoue ze wè anders gae dien- ke...' In 't gesprek mee Rinus van 'Oute vaalt de uutdrukkieng keer vö

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 7