keer: "t Is toch nie te filmen, jong De grove winsten van de ver zekeringsmaatschappijen, de afwerende houdieng van de beleids- maekers, de ambtenarij en 't winstbejag - wat een democratie zou moete weze, is dat vö Rinus allank a nie mi. 'M'n 'uusarts wilde geen briefje afgeve dat de operatie in Duitsland elukt was. Ie zeide: Ik val m'n collega's nie afEn ik zeide: Dus je patiënten wè?! Daè was n nie bliee mee.' In de weeke naedien, de eerste weeke van augustus, is de zurg- sector eiken dag in 't nieuws. Negatief. Een dodelijk ongeluk in een inrichtieng in Terneuzen. De mooie praotjes van de directeur van Arduin. De tweêderangs kwaliteit van de ziekenuuzen in de provincie. En op zes augustus: 't Europese Hof eit geoordeeld dat landsgrenzen en wetten van een land geen belemmerieng mi meuge weze vö hulp in 't butenland. Mae daèr oort an toege voegd dat 't nog zeker tien jaer knokken kost vö 't precies dude- lijk za weze wat er vergoed mag ore. Rinus van 'Oute weet wat knokken is: 'Recht is recht en lijdzaem toeziee da doen 'k nie ml. Dat 'ebbe 'k onder andere op Der Boede eleerd. Ik knokte voe m'n rechten en ik za bluve knokke. 'Ard as 't moet. 'Eêl 'ard. En iedereên die dat ok doet, die mö je van mien mae de 'artelijke groete doee. Van Rinus van 'Oute uut Yese.' Op 1 ^eptember 1999 vaalt bie Rinus van 'Oute een brieve in de busse die as moed geeft: de Bundesarztekammer te Bremen verklaert dat Rinus z'n operatie gin experiment ei geweest, maer in Duitsland gewoon een reguliere ingreep is, die aolle ziekenfondsen dae vergoede. Rinus zn advocaot kan voruut...

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 8