Boerekermesse (1811) C. Zwigtman In 1811 schreef Cornelis Zwigtman (1781-1866) 't riem 'Zeeuwsche boeren kermis'. Ie ao d'r vee succes mee op de zogenoemde Noord-Bevelandse nutsae- venden. 't Riem, 38 blad- zies groot, is vo een deêl in 't Zeêuws. Peelands om precies te wezen, a ka je 'ier en daer wè ziee, dat Zwigtman in Zuud-Beveland gebore is. Vo z'n brood was n waegemaeker en 'uusschilder. Ie ei nog een stuitje les g'aod op de Tekenacademie in Middelburg, maer is wat a de kunst angaet aoltied een bitje een zondags schilder gebleve. Z'n carrière as zondagsdichter eit n over- g'ouwe an z'n vriendschap mee de dichter Hendrik Tollens. 'Ieronder een fragment uut| 'Zeeuwsche boerenkermis' (uutgegeve in 1817 deur F.'Kleeuwens in Goes), 't 'Ollands me cursief gezet, 't Zeêuws, in de originêle spellienge, rechtoverende. Luister vlijtig boeren gasten, Leer uw lief dus aan te tasten, Dit hiet vrijen inderdaad, Hier bij haaldt geen boerenpraat, Toon gaat Pieternelle vragen, Of zij ook de kans durft wagen, Meisje (zegt hij) oor is ier, k ae an joe een woord drie vier Oor is: Nelle, wille wilder Dalik as 't ier is wat stilder Oort: is mie mekare nae Broederkraem of Erreberg' gae? Jongen nee (dus antwoord Pite) Waerom gae je nie mie Miete Dae je onlesten mart mee ieuw Of mot je elke reise een nieuw? Og! Die is al lange vergete Ei je dat nog nie ewete? Dat gevri was net de klugt Meer as net oprechte zugt Toon zegt voorts: je. meent et nite; Nee dan bin ik wel een beest; Noe weest daer nie voo bevreest 'k Zal je dan wel naeder zieë Dalik om een uure of drieë Zegt Antonie, en de meid Knikkebold, dat 'sjagezeid. Lae men noe geen tiid verliezen Om voor ons een meid te kiezen Zegt de dikgekuite Leen Tegen Kootje Spillebeen Jongen jae men mot' is kike Nae zoo iets vah ons gelike Antwoord Koo, en Leendert zegt: Kwa toe gauw dan mer men knecht Anders is 't gedae mie Kaatje Z'ei Jan Klaasje en 't is zoo maatje Dan een meid gezocht voor elk Mals en vet as raam van melk. Nu beginnen hele scharen Wild en woest zich eerst bij paren Te vereenen, maakt vrij baan Lierman Lou treedt voren aan Die den deun van Scheveningen Weet te tokk'len, onder 't zingen. (broederkraem pojfertjeskraam; raam room, roam)

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 10