Aerme Cursaon! (1875) 'Eine Beunke De Middelburger Henri ('Eine) Beunke (1851-1925) ao een zwakke gezondeid. Ie mocht, as njoenk was, noga 's een kuur doee in Domburg. Daer leerde n min of meer 't dialect van 't durp. Min of meer, want in de Zeeuwse tek sten van Beunke, die naebie professioneel schriever was gore, kom je nog a wat Middelburgse invloeden tegen. Beunke rekende z'n eige toet de strómieng van de Romantiek en 'ieuw z'n eige voraol bezig mee durpsvertelliengen. Maer ie was ook 'eêl erg sociaal bewogen; z'n fermielje ao 't 'oöge op mee Multatuli en stoeng daer ook om bekend. Beunke schreef dol z'n veraelén tussen 1873 en 1886. Daenae, in 1907, verscheen nog een bundel mee ouwe veraelen. In 1978 wierl die overgedrukt deur Uutgeveriee Kruseman in Den 'Aegt. 'Ieronder 't vertelsel 'Errne Cursjaon', een van z'n kortste veraelen} uut 1875 (de schriever was toen nog mae 24 jaeren oud), 't Is taemeljjjk vroeg werk van Beunke, mae 't wier pas in 1907 uutgegee. Me Ouwe z'n eige spellienge an. 't Was een duustre dag weer, zoo duuster, dat, as de klokke nie op tien uur in den mergen ao gestaen, je zou gezeid aen, dat et nae den aevend goeng. De zunne was nog geen ienkelde keer van ach ter de doenkere grieze wolken gekommen, om es eventjes mit 'r vrindelijk wezen nae benee te kieken of er nie ievers een traentje te drogen, een treurige op te vrooilijken viel, En toch, er waeren er genogt op dien triestigen naejaersdag, wie der binnenste nog triestiger was as 't weer buten. Kiek maer es nae da klein 'uusje, wae de luken dich bin en een 'oop strooi, netjes in bossen naest de deure opgestaepeld anwiest, dat dae binnen een dooien is. Geen mensch kan der voobie gae, zonder een stuitje stille te bluven stae, z'n oot te schudden en bie z'n eigen te zeien: 'Erme Cursjaon! Wat mot er noe van je bloeien van kinders trecht kommen!' Jae, ze maggen wè zeien Erme Cursjaon! Een paer daegen geleeën is z'n vrouwe gesturven en mit zes guus bleef ie zitten, om te treu ren over z'n Betje, mit wie die 't aoltied zoo goed kos vinnen, van wie die zoo vee, o zooveel 'ieuw, ie ao nooit geweten 'oevee, as noe ze dood was en nooit, nooit meer tegen em spreken zou. Domenie was bie em gewist en ao tegen em gezeid da God den 'Eere et voo z'n Betje en voor um in Z'n onnaespeurlijken wieseid beter ao gevonnen, om eur nae boven in den 'Emel te roepen, wae ze 't een boel beter zou aen as 'ier benee. Ie moch mae berus ten, 'wan wa God doet is ommers welgedaen?' Cursjaon ao van jae geknikt; 't zou ommers wè zoo zien, wan 't stoeng in de Schrifte; - maer et te glooven op dat oogenblik? Nee,

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 15