c l En onderwiele a Klaois naer 'uus gieng, ieuw Stoffeliene d'r 'arte vast as ze d'r an docht wat den domenie zeie zou en.'s aevens stoeng ze in den doenker voor 't open zolderveinster te julen. Wat een sturmwind a nie doee kan! II. 'Ken je wel ooit een durpje in 't ronde, As Ter Oost-Souburg vigelant Neêe? Dat za 'k je gae verkonde, 't Is de roem van 't ganse land!' zö kloenk 't tenden 't durp Souburg, 't Waere vuuf boerejoengers, die ieder op een paerd zaete. Een endje verder kwam d'r eên mee een lanse in z'n 'anden op vliegenden sproenk anriee en schreeuw de: 'Op steek, op steek, dat schreêuw 'k een 'êle week!' As n nog een keer de rienk op z'n lanse gevangen ao, dan aod n een pries, net zö as de rienkrieërs dat geweun binne. De oppaster wees 's nae de loddereindoöze, die de pries was, asof n zeie wou: 'maekt dat je 'm kriegt!'. En volk dat er was! Je kon over de 'oöfden wè löpe. Ier stoeng er een 'oöpje bie de rienkrieërs, daer bie de balgoöiers en gun ter bie de rienklöpers. De wegt was zö vol, datte ze gin plekke konde vinde om koeke te slaen of 'ielikmaeker te loten. Bie de kerl^e op 't gos stoeng een tente, daer ze. zö van aolles ver kochte, zöa"S: anies, bier, eiers, koffie, tweêcent/broödjes, persico en weet ik wat al nie meer. Stoelen waere d'r nje. De taefels waere planken op schraegen en de banken zömaer gènaekt van ruge delen op tunnen. f 'Wie is die liefde, Jan?', vraegt een èrrebeier van eên van de butenplaetsen, 'ze ei in een verschote faolje een kind mee rooie labbedissen an en twee joenge- tjes mee negotie an d'r aerms'. Dat wuuf kwam mee de drie guus bie de kerke en zette daer 't kind, dat ze in d'r faolje droeg, op de 'arde kalksieskeien neer en vroeg an den oudsten joengen, die d'r net zö ievallig uutzag as de rest: "Oevee ei je a ontvange 'Drieëndertig cent, moeder'. 'Zö, bluuft dan maer 'ier mee je negotie, toet ik vrom komme. Ik moet-ik 's een booschap in 't durp gae doe! Za je op je zusje passé?' Toen ze dat gezeid ao, goeng ze weg en dee in de Weststraete de deure van een renteniersuus open en riep: 'Uila 'Komt er maer in!', riep er eên van binnen, 't Wuuf zette d'r strikschoenen op een matte die in 't voor'uus lag, want die rooie plevuzen waere zö kuuskelfjes schoon, da je d'r wè waefels van zou kunne ete. 'Goeien dag, saemen', zei ze, toen ze in den 'uuze kwam, "Oe gaet 't mee julder 'E, 't schikt nog a, en 'oe is 't mee joe', zeide de bezinne. 'Jae, dat kon wè beter, bezinne. M'n man is t'r slecht an toe. A een jaer zonder verdienste en misschien vo z'n leven stekeblind.' 'Zö! Mae noe moe je me toch 's zeie, wie je bint. Ik ken-ik joe nie.' 'Erberge in de Souburgse Weststraete (noe Paspoortstraete) in kermestied an 't ende van de vorigen eêuw (illustra tie Anton Dillens).

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 20