e (1923) a> N a> bJD o O oa In 1923 verscheen den eersten druk van 'Het Landje van Kadzand', een bundel schetsen van L. Bootsgezel. Die schetsen bleke zo 'erkenbaer vo de inweuners van 't westelijk deêl van Zeêuws-Vlaenderen, dat er uuteindelijk drie drukken verschene bin. De leste nog in 1973, vuuftigjaer nae den eersten druk. 't Fragment 'ieronder kom uut 't verael 'Op verzite'. 'Het Landje van Kadzand'van L. Bootsgezel is een uutgaeve van Drukkerij Pieters in De Groe. An de boot was 't erg druk, vee passagiers en tien keer zövee kiekers. An ze op Bresjes nie nao de boot gewist zien, is 't geên zondag gewist. Voo de platon stieng 't volk al te 'oópe. De passagiers kostn d'r 'aost nie deu. Een paor snotjoengers stiengn vooran. Ze dochtn da ze leutig waorn mee van iedere passagier wat te zegn. Mao de politie was t'r nie flauw op. Den eênn snotaop wier 's flienk achteruut gedouwd en den andern zö op z'n teênn getrapt, dat ie pieptn. 't Schandeliseern was bots klao. Jaone en Marie giengn een bitje uut 't gedrang. Zó bots vooran staon, das nie fassoendelijk. An de kant kos je de boot beter zien en dao konn de kinders een bitje tusn de paoltjes 'angn. 'Wa zie je toch een mooie kleern, ee Marie, je zou t'r voo nao de boot komn. Kiekt daor een keer, die daome in 't gries. A je praot van lief gekleêd, die is 't een keer'. 'En toch éénvoudig. Dat daore is 'eêl wat anders', zei Marie, doelende op een juf frouw die t'r een paor stapn achter gieng. 'Nou, vookomn genoegt, zeker een paor ouwe kousen tusn zitn, 'k moen 't nie weetn'. 'Je kunt 't toch gauwe zien, of 't mao van die slao-daomes zien of nie'. 'Bel 'eêre jao'. oe kwam t'r een deftigen ouwen 'eêr. Ie jfgieng nog zö bendig as een van twintig. J*Z'n wandelstok aod een zuivere kop. Bots achter 'm ao je een troep voetballers. J* Z'aon vaneign gewonn, dan ze zó'n leevn 'ieuwn. Ze 'aoldn udder 'oögste liedje uut en verzekerdn mee lange galmn dan ze nooit verloorn zouen gaon. Ze geloöfdn 't zeker zelf nie al te wel, wan ze begonn tel kens opnieuw. Vlak achter udder 'ieln kwam t'r een ijsco mee z'n karre en dan een 'êle troep leutige meises mee fietsn. Die aon vanzelf 's rond wistn rieën. Ze kwektn al deu mekaore en aon de meêste leute van de wèreld. 't 'Ekken was van den dam, 'oor - je kon 't zien'. Alweer andere mensn. Maor inééns gaf Jaone Marie een douwtje. 'Zag je 'm?' Marie kniktn van ja. 'Me mostn d'r waorachtig vanmiddag wel over praotn. Spreek je van de vent - ie is t'r bie of omtrent'. Mao Marie zei nie vee terug. Die aordige trek van 's middags lei weer op 'eur gezicht. 'Kiekt ie?'.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 22