Bamboes Ko Pier van Damme Op een morgen en op een morgen was het dan zover: het Zeeuws was in! De deur had allang op een harre gestaan maar nu woei de wind van taal haar plotseling mond open wijd dat zal de mensen goed doen een pimpampoentje op hun hand een kietelsteentje achter hun tanden uut: Krukels. Walcherse gedichten van Pier van Damme, Werkendam: De Schans, 1988 - Ee, ei jie dat a opgestierd? - Watte, dat ene nieuwjaerskaortje? Daè bin 'k a jaeren mee opgouwe! - Neê, wien a je de Zeeuw van de eêuw vindt. Da ka je opstiere naè de PZC en mee den Ouwejaer staet er in wien as de meeste punten gekregen eit. - De Zeêuw van de eêuw... 's Kieke... Nou, Piet 'ierzö. Das een eêuwigste vent en a je weet 'oevee biertjes at n a vo me inge- schoenken eit... - Neê, 't moet er eên weze die as z'n stempel op Zeêland gedrukt eit en da ka je van Piet nie zeie... - Op 'eêl Zeêland melieve! Dan bedoele ze zeker den eên of aoren domenie of zö? Of Colijn mee z'n 'arde gulden, dien motzak! - Neê, ie moe langere tied in Zeêland geweund of gewérkt Net as De Casembroot of Kaland of zö... - Van die grote lui? Ei-jie daè op gestemd dan? - Ikke nie. Ik bin nie zö vo die enquetes van lek-me-vesje. 'k Wou zömae 's wete of ji'e daè an mee dee... - Bin je nie wiesder! An zukke trunten zeker? Moe je me daèvö op zitte naoie! Wacht 's, ik za jóe 's opschrieve da je in de PZC komt! - Bin jie noe zot? Dan 'k liever da je Piet opstiert. Weet je wat, dan doen ik 't ook! Tweê stemmen, das een voorsproeng. En me zeie niks tegen Piet. - Afgesproke! Piet, geeft 'ier 's tweê pilsjes. Enne... neemt zelf ook wat!

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 34