Paosaaiers vo de kinders Marien Boonman Toen 'k-ik een klein ventje waar, ginge- kik veel logeren bij mijnen nonkel in de polders van de Snis. Mijnen kozijn, die vijftien jaor ouwer waar dan 'k-ik, nam mij dan mee op den 'aarde kouwe stang van zijnen velo. Mi den boot over, over de dijkskes en deur 't padsjen van Verbrugge langst 't Zeêdurp naor den groóten boer- deraai van mijnen nonkel. Ze aoien daor 'eêl veel beêsten, van elks wa: pjèrden, koebeesten, verkes en wa klein grut as 'oenders, poelepetanen, kallekoenen en pauwen. Op nen morgen liep 'k-ik mi mijnen non kel over den tomaert achter den wjèr om naor de muttekens te kijken, die liepen daor te spelen. Sommige rokelden mi ulder koddekens en andere kwamen af en probeerden an je broeksken |of je viengers te zuigen. Achter de wjèr lag nen langen put om de koebjeêten in den barnes op te kulen. We gingen daor deur en zagen een papierken liggen boven op nen vrèmden 'oop. Ge raoi 'et al zeker; da bleek een enormen stront te zijn. 't Vrèmde waar da da papierken nie gebruikt of gevouwen waar - en d'r stond wa op geschreven. Mijnen nonkel begost 'eêl 'aard te lachen: 'Eu, eu, eu, nou moe j'ier zien!' 'Paosaaiers vor de kinders' stoeng daar op. Hij vertelde mij dat ze nen burgemeêster aien op 't durp, die elke maondagmiddag naor de mart in 'Ulst ree en regelmaotig 'ier 's afstapte om z'n goeie gaven te offreren. En toen kwaomen de verhaolen. Dien zei sten meneer die zou 't gepresteerd 'ebben om zeventien fouten op nen briefkaortjen te schrijven. As tie vee 'oenger aai, dan spugelde 'ij in de kaernemelksepap mi stroop en zee: 'Et er nog iemand 'oenger?' Dezen braven boer waar natuurlijk ook jaoger in de winter. Da waoren in die daogen schóne festijnen. Zó saomen mi de stouwers over den akker - wel dan zagen ze makaak's en droenken nen drup pel. Op nen middag zat dien burgemeê ster op post acmer nen mutsaard bij 'n dammeken goe weggestoken. Zèn geweer stong op schermen daor kwam 'n 'eêlen schónen gróten 'aos aon. 'IJ lee aon en schoot en schoot nog 's, maor da beêstjen liep ma deur. 'IJ draaide zich om en riep naor zijnen gebuur: 'Eéh, 'ij zal 't toch wel g'oord 'ebben!' Dien zelste middag kreeg tie nog 'n kans. Van verre wier d'r deur de stouwers al geroepen; daor kwam d'r weer enen aon, zó groot as 'n klein mutteken. 'IJ was er klaor voor, poefte tweê keer, laoide 'eêl vlug weer en schoot nog tweê keer mis. Laoter in 'uis zee zénen gebuur: 'Allee burgemeêster, 't was mis geleuve 'k-ik.' 'Ja, ja, ge kunt da toch nie geloven zeker! Vier schoten 'agel in zèn kont en 'ij liep nog 'aarder dan daorstraks.' Ge gelooft 't wel zeker ee: 'k-ik aai daor 'eêl vee feêsten meegemaokt. Van 't legen van den beerput over den 'of tot 't vangen van koebeêsten en jonge 'engsten. 't Was schoon daor op de Snis.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 35