De Greelmaeker Noe nummer 7 Mien opa wou vroeger graag elektrisein worre. Mae da kon nie, wan g daè was noggin elektrisch. Ie is toen maegreelmaeker geworre. Ik wou graag ok greelmaeker worre. Mae da kon nie, wan die waere d'r nie mi toen a ik 'n vak most kieze. Ik bin toen mae elektrisein geworre. Bovenstaende regels waere 't begin van 'n conference die a 'k ooit 's voe een groot bedrief in 't Sloe gemaekt Daè stae minstens drie onwaereden in, mae de mensen moste d'r toch om lache. Da mien opa greelmaeker was, is wè echt waer. Lest kwam ik in een ouwe doóze op de vliering z'n opschriefboekje van vroeger tegen. Daè stoenge schetsen en tekeniengetjes in, mie de maeten in dumen. Oewel 't metrieke stelsel allang z'n intree gedae a, bleef opa vastouwe an die afwiekende maeten. Zö ad n 't van z'n vader geleerd, en die ok wee van z'n vader. De schetsen in dat boekje bin voe ons bienae zö onbegriepelijk as een computeruutdraai voe opa gewist zou Bie mien komme de 'erinneriengen wee boven a 'k deur dat boekje bla^dere. Ik ruuke wee de onmiskenbaere lucht van leer en strooi. Ik zie m'n eigen wee as kind van viere mie een restje leer en een setje 'olpuupjes en een aemer. Ik proeve wee 't kommetje poeier dat a m'n oma maekten, en dat a 'k dtfur 'n strooitje op mocht zuge ('t was sukelajemelk gin cocaitje). Ik zie 'alf afge- maekte grelen an de muur, bolletjes touwe bje 't raem, teugels en bitten die a op reperatie ligge te wachten. Ik zie opa, mie z'n leere schorte voe, kletterend mie z'n klompen over de 'oute vloer van 'de wienkel', zö at n z'n werkplaets al tied noemden. Mae ik zie in gedachten ok de gimnestiekwerktugen, die at n most bekleje. Toen was dat voe mien a iets vanzelfsprekens. Mae 't was een téken an de wand. Opa werkten mie oute paerden om da de echte steeds meer deur trekkers verdreve wiere. Ik dat toen nooit beseft, mae 't mö voe opa wè 's moeilijk gewist at n z'n kleinkinders zö bezig zag in z'n werkplekke. Mie z'n greeschap, z'n vak, terwiel t'n wist dat er voe z'n eigen zeune a gin toekomst mi was in 't beroep dat a generaties an mekaere deur gegeven adde. De mechanisatie zet deu. Op de 'oeven worre de paerden vervan- ge deu trekkers. De voe elk paerd op maete gemaekte grelen gae naè een rommelzolder of worre verbrand. Ze zouwe nooit mi nodig weze. Eind zestiger jaeren kuier ik mie opa deur de stad. Bie een antiek- wienkel bluve me stae. In de etalage lei een keurig opgepoest gereel te blienken. Me gae naè binnen en de verkoper pakt 't gereel en priest't an. 'Staat leuk aan de muur, meneer, met een spiegel erin. En dit is nog een fraai en dégelijk gemaakt exemplaar meneer'. Opa knikt en betast 't leer. Ie weet 't. Ie ei 't zelf gemaekt.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 36