'Ik bin Giljam' Elma van Belzen Jaeren terug kwam 'k uut m'n wérk. M'n buure van in de tachentig stong vuulte uut te doen. Ik zetten m'n fiets in 't kot en maekten impersant een praotje mee t'r. 'Je ao gisteraevend nog versite', zei ze. Ik knikten. 'Was da je broer Verrèk. Ze ao 't wè geziee. Dat was m'n broer nie, ma ze 'oefden glad nie te weten wie dan wè. Gelukkig was 't groepje guus dat a 'k over 't pleintje zien lópen ao, dichterbie gekommen. Bie de buure bleve ze stilstae. 'Mevrouw, bent u een vos 'Watte 'Bent u een vos 'De Vos Neê. Ik bin Giljam.' De guus ginge deu, en ik ao gezurgd da 'k in 'uus was. Vossejacht, ik vinde 't aoltied een prachtig spel. Deu 't durp of deur een wijk van een grótere plekke, lópe mensen die an verk leed bin of iets vreemds doe. En de guus moe'n die zoeke. Dus a je iemand tegen komt in een kikkerpak of iemand die a lantaernpaelen schoon staet te poesen, dan kan dat een vos weze. Kan... je weet ma nooit natuurlijk. Zélf 'k verscheie keren 'vos' gewist, en 't meêste 'k genote toen a 'k as oliesjeik verkleed een 'oute vrachtwaegentje liep te trekken, 't Viel me op da je nie alleen de guus vermaekt; pok volwasse mensen lache, zwaoie eiiptoetere naè j'n. En som- migste mensen bin ineêns vee vriendelij ker an ze nie w^te wie of je bin. Neem noe m'n overbuurman. Twee keer in 't jaer zeit n wat tegen m'n. An 't begin van z'n vakantie: 'Wilt u de auto een paar meter vooruit zetten, ik moet er met de caravan langs', en at n wee tuuskomt 't zélfde. Noe was n in z'n tuun bezig en die glimlachten toen at n me zag. En zöwaer, die kon ook nog wat aors zegge. 'U ziet er fraai uit.' Kiek, dat zeit n noe anders nooit. Ma ik kwam ook m'n oud-oóme tegen op z'n fiets. Pette op, sigaor in 't 'oód en een roókpluumpje d'r achter an. 'Meneer, heeft u soms ook wat brandstof voor mijn wagentje riep ik mee 'n accent dat a 'k 'ier nie op kan schrieve. De aoltied vrien delijke man keek naè m'n, tikten tegen z'n vooroód en zonder een woord te zeggen ree d'n deu. 'Wat at er noe toch aol deu 't durp loopt...!' ao d'n tegen tante Tanne gezeid. Zö zie je soms ineêns een 'eêl andere kant van mensen. Ook van de guus. Ik ao nie gedocht dat ze me uut zoue schelde, den doek van m'n 'oód probere te trekken, m'n waegentje om zoue schoppe en me zoue advisere op te soppen naè m'n eige land. Waerom zoue die guus jaeren terug trou wens gedocht da bure Giljam een 'vos' was? Was t'r iets vreemds an d'r? 'Oort dat nie dan, ouwe wuufjes d'r eige tuun nog bie'ouwe?

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 37