'Oor je op die leeftied in een verzurgingst- huus te zitten? Overlest liep ik deu Souburg. M'n man - dien 'broer' van me - douwden de kinder- waegen mee de kleinen d'r in. Ineêns zag ik een vent in een gries-wit gestreept pak, een nummer op z'n bost en een looie bal an z'n beên. En even laeter een wuufje mee een lange hoepelrok an en een pa rasolletje op. Zoue ze bie de Omroep zuk origineel per- soneêl docht ik even. Dan zun me agauw wè mooie programma's kriege. Ma neê, d'r kwaeme een paer meisjes naer ons toe. Ze keke naè m'n man, naè de kinder- waegen. 'Meneer, bent u een vos Ik 'oorden die waegen zeker te douwen.... D'r kwam een wuufje an gefietst. Ze was nog een ende weg, ma toch zag ik ze a. Ze viel op deu d'r fel blauw-roód geblom- de goed. Een 'oedje ao ze op. D'r glim lach was net zö straelend as d'r jurk. 'Das wè een vos', zei ik. 'Wèneênt'zei m'n man. 'Ik ze a meer geziee, ze zieet er aoltied zö uut.' Noe ao 'k 't zelf mis. Da komt vast en zeker deu die zwart-grieze mode van de leste jaeren. Je zou naebie in de pit raeke a je een kledingzaak binnenstapt: aolles zwart. En a je 'r dan wat kleuriger bieloöpt, val je op. M'n man en ik waere t'r over eens: 't was vee leuker op straete mee een paer van die bijzondere figuren. Jammer eigenlijk, da nie iedereên dat doet. An een boom zitte geên twee blaedjes die an precies eênder bin, ma ons mensen probere zö vee meugelijk op mekaore te liekenen. Nie iets doe dat een aore ook nie doet, d'r nie anders uutzie. Doe je dat wè, dan worre j'n guus gepest op schoole en at er gestolen is in de wienkel, dienke ze da jie 't gedaen eit. A noe iedereên 's eên dag in 't jaer vos was, of beter nog: eens in de maend.... Gewoon je trouwjurk nog 's andoe of op straete voetballe mee j'n buurman zonder lid van de voetbalvereniging te wezen.... A me 't mee z'n aollen doen, durve me 't misschien. Nie om op te vallen, ma gewoon om j'n eige te wezen. 'Ik bin Giljam.' Juust.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 38