Studenten 'op kot': 'Noe gaen 'k studere en dein is dét 't!' Jan-Kees schudt z'n 'oöd as n d'r an dienkt dat n een keer deur de Dienst Landelijk Gebied d'r op uut gestierd wier om naè 't werk te gae kieken. 'As je noe toch mee vier man ergens naè moe gae kieke! Twee man waere d'r bezig om nieuw bos in te planten en vier man stoenge d'r bie om te kieken 'oe dat gebeurde. As je dat mae niks vindt, dan zeie ze: 't leit er an of je een dienker of een doener bin.... Nou, daè bin;'k nooit zö goed uutgekomme. Zelf dienke 'k dak toch geregeld óók dienke, mae goed.... En ze zun toch ook nog mensen moeten die werke? Ze leve toch ook vap de mensen die gewoon werke, zukke ambtenaeren. Laet ze dagF dan maer een bitje naè kieke 'oe as die dat doee. Dat kan ik wè vertelle: gewoon een bitje logisch dienke en niks meer as dat!'^ Zö kom Jan-Kees wi uut bie z'n medestudenten in Delft: d'r waere mae weinig zeuns en dochters van zelfstandige bie. 'Daèr Noe numme zat dat verschil van instellieng ook nog in: as je vö j'n eige bin, maek je méér uren. Dat kwam uut as 't goeng over vrieë tied. Ulder woue d'r eige ontspanne en daènaest nog 's echt niks doee. Ik werkte naest m'n studie, dus ik dee dat volgens mien in m'n vrieë tied. Dat werken was mien ontspannieng en ik nooit de behoefte g'aod om sóórten vrieë tied te onderscheien! Wat die lui van de studie en op die stageplekke trouwens ook goed konde, was de diengen die as ze deeë mee woorden véé mooier en belan- grieker maeke as dat 't wezenlijk was. Mae mien leit dat nie zö, da kan je nie 'elpe, ee....' 't Is een deel van z'n leven dat Jan-Kees vögoed afgesloten eit. An z'n drieënalf jaer Agrarische Hogeschool za d'n nie vee as kraen- machinist. As boer misschien een bitje, maer ook nie vee. Kennissen uut Delft ziet n nie vee mi. 'Ik was aoltied in 't week end tuus en ik nog aoltied m'n eige maots, die as ik aoltied a ao. Vo wat as ze dan studentenleven noeme, moe je feitelijk 'eêl je vorige leven opgee. Das dan zö'n verwachtiengspatroön: noe gaen 'k studere en dan is dat 't! Dat kan wè goed werke vo je studietied zelf, mae nie vo nae die vier jaer - as je teruggaet naè daer as je vandaen komt. Dan kenne ze je misschien nie mi goed, maer ook as dat meevalt, dan ei je vier jaer gemist.' 'Een voorbeeld - zömaer een kleinigheidje. Mee kerst gaen ze op stap mee een ploeg vrienden en je bint er nie bie as t'r iets gebeurt daè as ze tien jaer laeter nog over praote. 't Volgende jaer gae je wè mee, mae toch ei je dien eênen keer gemist. En da vinde 'k jammer. Daerom goeng ik in Delft alleên op stap deur de weeke. Daè ao 'k dus nog best tied vö. Mee een man of drie, viere uut de klasse, die een bitje 't zelfde doch te as ik: op stap gae en ook nog wille werke. Lui die 't ook een bitje snapte, begriep je? Jammer eigenlijk, da'k die nooit mi ziee. Daè zou ik zö wi een aevend mee kunne praote!'

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 41