Van't leêuwerkje (1655) Cornells Liens Uut den tied tussen Cornelis Everaert (mee z'n stik uut 1526) en de negentiende eêuw, bin nie vee Zeêuwse teksten bekend. Schrievers as Jacob Cats (1577 1660) en Johan de Brune (1588-1658) vonde da ze, in vergeliekieng mee 'Ollandse schrievers, Zeêuws schreve. Cats schrieft van z'n eige dat n 'somtyds Zeeus, somtyds Hollands' schreef. Vee typisch Zeêuws vin je toch nie bie zukke mannen terug. Gröze Zeêuwen waere 't wè. 't Is nie vo niks a ze aollebeie mee werk te vinden bin in de Zeeusche Nachtegael. Da's een bundel waer as Zeêuwse dichters en schrievers an 'Ollanders woue laete ziee, da ze 't ook konde. Deur 'eêl die bundel vin je opmerkien- gen as 'zei n in ronde Zeêuwse taele', mae echt vee Zeêuws zöas ons dat kenne, ka je d'r nie van maeke. 't Bluuft bie 'Ollands mee een Zeêuwse sause. Of andersom. In sommige aore teksten uut^dien tied kom je wè 'êle passages tegen, die je perfect in 't Zeêuws op kan leze. Sterker nog: a je 't| in 't 'Ollands doet, klopt 't riem nie eêns meer 's. Een mooi voor beeld daevan vin je in de 'Kleyne werelt' van Cornelis Liens k (1580-1636), die van Smerdiek kwam en 'eêle z'n leven op Tholen (en een stuitje op Schouwen) weunde. Kleyne werelt, d|rt a pas in 1655 verscheen en z'n énigste boek was, is een bont spictaokel vol mee glad verschillende stijlen en aol. Vant leeuwerckjen 't Leeu-werckjen aerdigh dier, soet-beckje, singel-lyre 't Schreeuw-vlerckjen, vaerdich, fiet, tyre-lyre-lyre. Klimt, klemt, viert, swiert, valt neer, tyr'liert weer op een nieu Beckt, soete-lieven-Heer adieu, adieu, adieu! Syn grysje in 't grasje deckt; poot dribbel-vryerytjes; Min-liefde rasjes weckt nieuw tyre-lyre lytjes. A je bie 't lezen let op 'oe a de schriever 't eên en 't aor zelf uut- gesproke zou (da ka je zien an 't riem), ku me d'r 'eêl makkelijk een Zeêuwse versie van maeke. 'Leêuwerkje' vo leêuwerik kom nog aoltied voor, bievobbeld op Tholen en Schouwen. Me 'oeve, b'aolve de spellienge, dus naebie niks an te passen: Van 't leêuwerkje 't Leeuwerkje aerdig dier, zoetbekje, singe-liere 't Schreeuwvlerkje, vaerdig, fiet, tiere-liere-liere. Klimt, klemt, viert, zwiert, valt neer, tier'liert weer op een nieu Bekt, zoete-lieven- 'Eer adieu, adieu, adieu! Zien griesje in 't grasje gedekt; poot dribbel-vrieërietjes; Min-liefde rasjes wekt nieuw tiere-liere lietjes.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 7