'Oerejaegers en wienzupers (±1775) Archivaoris Leo Hollestelle van 't Zeêuws Archief vond in 't Rieksarchief Zeêland (Verzaemelieng Ermerins en Wiltschut, inventaorisnummer 86) een tweêspraek tussen een Middelburgs korperaal en een Veerse visser uut de jaeren zeventig van de acht tiende eêuw. De anleidienge was de verbannieng van een Veerse gemeêntebode. Wien a 't geschreven eit, is nie bekend. Me een fragmentje uutgekoze en de Zeêuwse tekst een bitje opnieuw gespeld en angepast. Den inoud is van eigens't zelfde gebleve. De originêle tekst ka je terugvinde in De Wete van jannewaori 1999. De Veerenaer praot trouwens Zeêuws, de Middelburger 'Ollands. Ook toen a. moet men in Middelburg komen. Is dat waer? Zien er biejoe zulke olijke vogels rp oraal: Wij hebben grote mannen die vol verstand en beleid zijn. Wel, as ze bievoorbeeld zes voet lang zien en ze steken dan vol verstand, jae dan kan er wat in. al: Je bent een dom schepsel, lang of kort geeft er niet aan, men noemt een groot man, die vol wijsheid is en alles wel bestierd. k t, maer 'oe noem je dan die, welke erstand, gróte 'oerejaegers en wienzupers bin Visser: En mien is gezegd dat 't de boeren zien die aan den met- selaer van Westkappel die ook onschuldig gebannen is, geld geven om te procederen. Corporaal: Wel nu wat overeenkomst heefi dat met de bode van Veere? Visser: Wel Sinjeur as de boeren onze bode ook 's wat zakken mee rieksdaelders nevenwat belief je? Corporaal: Wat duivel, wou je ons de boeren op de hals jagen? Visser: Och Sinjeur, ik bin maer een domme visser, maer kieki omdat ik geen kronieken gelezen heb dat Middelburg h onschuldige mensen mag bannen, daerom weetje, docjp ik om procederen. Corporaal: Theune, je bent een onnozele bloet, en hebt meer ver stand van vissen als van regeren, om het laatste te leren Den 'aeven van Veere (uut de Cronyk van Smallegange, 1696)

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 9