Weerlicht Raats Zö rond 'n uur of achte was 't zaaltje vol. Bliekbaer ao 't durpje een bloeiend verenigingsleven, wan de klapstoeltjes stonge tot naèbie op 't toneêl. De regisseur, in 't daègelijks leven 'uusschilder mie artistieke aspi raties, liep as 'n 'oen zonder kop 'een en weer en was té belangriek om ok mae iemand te kennen. Zonder enige ankondigienge wiere de gordienen open'etrokke en zag de zaal twi wuven die a schienbaer nog bezig wazze an de leste diengetjes. Ze schrokke d'r eige dood en wapperden wild mie d'r aermen naè een vent die a tussen de coulissen stong, dat n te vlug 'ewist ao mie z'n gordienen. "Dicht, dicht", riepe ze. De zaal, die a even was stil'evaole, begon wee te roezemoezen. Bie tied en wiele golfden de gordienen 'een en weer, of a t'r daèrachter wat wier uut'evochte. Ineêns wiere ze wee open'etrokke. Midden op 't toneêl zat een vent, voorover'eboge, in een ouwe zekelstoele, mie z'n 'oöd in z'n 'anden. Dienkelijk wachten ie tot a 't stille was, wan af en toe loenkten ie tussen z'n viengers deur de zaal in. "Kan 't licht uut", riep een wuuf op d'eêste rij. De man op 't toneêl docht a t'n noe wè lange genoeg 'ewacht ao. "Waerom toch riep n mee een vervroenge gezicht, 't Was een dotje wanoóp zö a t'n dae zat. De mensen begonne te lachen. Ie keek een bitje verschrikt opziee en wier d'r nie geruster op. Vertwiefeld stoeng n op en liep 'een en weer. "Waerom toch riep n wee. Om een bitje dramatiek in z'n spel te briengen, boenkten ie mie z'n vuuste op de toneêldeure. Die zwaaiden gewillig open. Ineêns stoeng n oog in oog mie een geschminkte vrouwe die a d'r nylons an 't optrokken was. Ze schrok d'r eigen dood en sprong opziee. De man trok schielijk de deure toe. Te schielijk, 't Decor bewoog een bitje te vee en mie

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 11