"stikje zelfstandigeid en een burgemeê- ster. In aolle vier de durpen van 'Eist kieze ze die mee de kermesse. In 'Eist is 't noe kermesse, dus die van 'Eist bin vandaege an de beurte om te kiezen. In Ramskapelle is 't pas over een week of tweêe 'kermesse-mee-verkieziengen' In 't café 'ange de naemen van de kandidaot-burgemeêsters op: Fille (die eigenlijk Rudy Catysse 'eêt), André Braems en Gerard de Vlieghe. Gerard is misschien nog wè 't actiefst van aol. D'r 'ange zelfgemaekte posters van z'n in 't café en ook verderop in 't durp ka je in gróte, 'andgeschreve krulletters leze: 'Een voorvechter van in de wiege, stem voor Gerard de Vlieghe'. Tartaarsause Me doee nog een rondje over 't durp. Nog aoltied nie vee te beleven, 't Za dus wè gae, daer op die kermesse in 'Eist. 't Kleine durpswienkeltje is open. Me kópe een potje tartaarsause. De bazinne neemt 'eur werk serieus op. D'r bin naebie gin klanten, maer ze ei nie vee zinnen in een gesprek. D'r moe gewerkt ore, ook op zondag. Terug nae 't café dan mae. Gaby vertelt verder, bliee mee 'eur twee enigste klanten. Z'ei mee de ouwetjes van Westkapelle, gemeênte 'Eist, wè r 's in 't Walcherse Westkappel geweest. Zömae, vanwege de naeme. 'Ge èt er van die gróte kanons, ee, op den diek'. Blauwen en brunen 't Oor drukker. De onderdeure zwaoit weer a open. 'Dag Camil. Stella'tsjen zeker?'. Camil 'apt in 't schuum en neemt z'n vaste plekje in, tegenan de spaerkasse. Ie za te vertrouwen zien. De tv gaet an vo de verkieziengsuutslag. Vee is t'r nog nie te zien, mae d'r is weer een onderwerp om over te praoten vo de stamgasten. Achter ons taefeltje 'ang een kasse mee schuufjes. 'Spaarclub Nu of Nooit', staet er op. 'Das een maon- delijkse spaorclub', weet Gaby. 'Ge spaort wat a ge kwiet kan en op 't ende van 't jaore is t'r een soupé.' Amperan den 'elt van de veertig schuufjes is in gebruuk. De naemen van de spaerders stae d'r keurig op. Fille spaert ook mee. De tillefoón gaet. 't Is fermielje mee een café in 'Eist: 'Neêe, ik zitte zelvn tendn. Ik èn nog wè een bak of viere Hoegaarden.' De collega- café'ouwer ei gin belangstellieng. Ie za een ander fermieljelid moete belle om an z'n gerief te kommen. Zö'n kermesse maekt dostig. D'r komt een man binnen. Ie is op de kermesse geweest en ei vernome wien a de nieuwe burgemeester is. 't Is een vrouwe, Linda Slabinck. 'Met de vrouw naar 2000', staet op 'eur affiche die naest 't bord van Krachtbal Ramskapelle 'angt.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 7