- BAAS Z IN EIGEN »A|I LAND Ramskapelle ei gin Blok nódig; ze 'ouwe 't liever een bitje gemoedelijk. Gaby ei ervaerieng mee 't café'ouwen. 'Gie èt yo 't Blok gestemd!' zeit Gaby mee een felle stemme a 't gesprek stil vaolt. 'Eur vienger priemt in 't wezen van eên van de mannen an de bar. 'Ikke? Bèneên-ik. 'k Zien vo de blauwen Stemme vo de 'brunen', dae zwieg je over. Toch bin d'r 'ier op 't durp ook Blokkers. A me terug nae den auto löpe, staet er een man op den 'oek bie 't café. Ie eit ook a zb'n aollemenselijk gróte sportfiets. Ie noemt een paer 'brunen'. De naemen zeie ons niks, net zö min as de uutgebreide stamreeks die a d'r bie 'oort. Zelf stemt n aoltied CVP, 't Belgse CDA. Waerom? 'A ja, bèjao... da zien 'k zö gewoon, ee. Wat de CVP wil mee Belgn? Ik èn d'r gin gedacht van, mao 't za wè losloópn, ee meneer!' 't Liep nie los mee de CVP, de partij verloor flienk. De 'blauwen' van de VLD, de Vlaomse WD, wonne. Net as 't Vlaoms Blok. Mae een zwarte zondag wier 't nie; in Brussel 'aelde 't Blok nie genoeg stemmen om lillijk te kunne doen bie de saemenstellieng van de gewestregerieng. A me 't durp uutriee, kieke me nog eên keer om. Ramskapelle, 'onderdvuuftig brievenbussen ('de facteur 't gezeid') mee een café in 't midden en de kerke d'r nest. Tweê paeren lópe deur een 'ollebollig weitje mee troenken. Ze schure tegen een groot bord mee een foto van een 'ideale' Vlaomse fermielje, 'Baas in eigen land' staet er bie. Die van Ramskapelle, de luitjes in Burgerwelzijn, de kérels mee ulder sportfietsen en de bazinne van de durpswienkel, bin baos in eigen durp. Da's groot genoeg en ze d'r gin Vlaoms Blok bie nódig. Ze 'ouwe 't liever een bitje gemoedelijk. Ramskapelle leit an de Riante Polderroute, een fietsroute daer as ze je bie de VW van Sluus van aolles over kunne vertelle. En de deurgaende weg van Sluus nae Brugge is oök nie verre weg. A je nae Westkapelle rechtsaf slaet richtieng 'Eist, rie je zö 't durp in. Dit stikje is 't eêste in een serie bezoeken an onze 'taelburen' in 't zuuen. Noe wil ielke drie maenden een lezer een pieltje laete gooie op een kaorte van West- en Frans-Vlaenderen en maekt daenae een rippertaoge van 't plekje daer a de piele landt. Me geprobeerd de taele van Ramskapelle in de citaten zö goed meugelijk weer te geven. De rest is in 't Walchers zöas de schriever dat kent. Hot Zoute li.3* 4 Rat ranch 1 Torhols KI -HEIST Mas Sint Anno ter Muiden yjjtoUoei'c

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 8