Poeslappe Tegenwoordig zaemele me zö'n bitje al ons afval apart in. In bak ken en dozen 'ouwe me alles gescheie tot dat er eên of are milieu- lievende afvalverwerker of hergebruker om komt. Soms brienge me 't nog zelf ok. Da bin me van overheidswege zö geleerd. Gek genoeg deë me dat vroeger gewoon uut ons eigen. De eêste vuufentwintig jaer van m'n leven 'adde me gineêns een vuulsbak. Daè kwam toch gin vuulswaegen bie ons langs. Restjes eten gie- nge naè de kippen, wat a noe GFT is flikkerden je gewoon in de mispit, alles dat a brande wou gieng in de kachel of je stookten 's een fikje, spul dat a nie vergieng, wier in een betonne bak gegooid en dat gieng eens per jaer naè de 'Visserie', zö noemden ze bie ons de plaetselijke vuulstort. Op lege flessen zat bienae al tied statiegeld, en a je d'r 's eên aa zonder, dan bewaerden je die om de peterölie voe 't stel in te doen. Kranten (dat waere d'r pre cies zesse in een weeke, wan zelfs zonder stikker op de busse brochte ze achteraf nog gin folders) wiere netjes bewaerd om de kachel an te maeken of om d'eiers in te verpakken. Me kwamme soms nog kranten te kort. A 'k dan zie wat a 'k noe eêns in de maend voe de zending buten zette. Ouwe, kepotte en verslete kleren gienge in een grote zak. Daè pakten je af en toe wat uut a je een poeslappe nódig aa. Eêns in 't jaer kwam d'r een voddeboer en die nam de rest mee. Ze waere bie kinders nie zö geliefd, wan a je 's vervelend gewist was, wier d'r nog wè 's gezeid: 'Dienk t'r om, anders geef ik je ml de vodde boer mee'. Maè de schilderachtige voddeboer van vroeger is verd- wene, en toch me daè iets voe in de plekke: de container voe Polen. En voor a je 't weet is t'r een fantastische kriengloóp op gang. Dat gae zö: A je een nieuw pak koopt, draeg je dat uteraerd alleên 's zondags, of at er iets 'eêl belangrieks is. A zö'n pak d'r nae een tiedje wat minder uut gae ziee, ka je 't nog best an voe 's zaeterdags, of deur de weeke. Uuteindelijk draeg je 't nog af voe je werk, en at 't d'r nie ml uut ziet, bewaer je 't voe a je 's een kaemer mö witte of een schutting tere. Dan stuur je 't naè Polen. Daè gaet 't naè iemand die at 't pak wee voe netjes gae draege, laeter voe deur de weeke en voe z'n werk, en uuteindelijk draeg zö'n Pool 't nog at n een kaemertje mö witte. Dan zaemelt een Poolse organisatie dat soort kleren in, en stuur ze trug naè Nederland, 't Pak kom noe in een alternatieve boetiek te 'angen, en wor voe grof geld verkocht. Zö'n alternatievelieng gebruukt 't pak at n een schutting mö tere, en at 't d'r dan echt nie ml uut ziet, gaet n 't voe z'n werk draege. Laeter voe deur de weeke of 's zaeterdags. Tenslotte, 't pak verkeert inmiddels in verregaende staet van ontbindieng, draegt n 't nog voe 's zondags ('t is tenslot te een alternatievelieng). Dan gaet 't in de container voe Polen, 't Komt wee bie een Pool terecht, en die maekt d'r een poeslappe van.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 10