Smeltvisse o Zö'n tweê'onderdvuuftig jaer geleë nam de 'smeltvisserie' een belangrieke plekke in in de Walcherse broödwinnienge. Smelt is een zandspierienge; slank en langgerekt, een soort korte paelienk mee een spitse snuit, taemelijk vee kleine graetjes en een bitje gronderige smaeke. Een ideaal bakvisje om een bitje variatie te briengen in 't kaerige menu. Mae dat was 't nie alleên. De vangstmethode was ook biezonder, wan de vis wier nie an land gebrocht deu vissers, mae deu boeren. Bie afgaend waeter graeft de smelt een tunneltje onder 't zand an de rand van 't waeter om op z'n gemak te wachten toet de zeê wl terugkomt. Op dat moment kwaeme de boeren over de dunen mee t'r paeren vo de ploeg. Op de laogwaeterlijn liete ze de ploeg zakke en trokke diepe sporen in 't natte zand. Daèbie wier de smelt bovengewoeld en kon simpel opge- raept ore en in een baolzak gedae. Zö kon er in tied van een paer uren een aordige vangst an verse visjes ge'oest ore. En as de vangst goed geweest was dan 'oorde dae natuurlijk ook een borrel bie. In een acte die dateert uut 1755 oort meldienge gemaekt van de verkoop van een 'ofsteê die dienst dee as pleisterplekke vo de smeltvissers. 't Cafeetje 'eêtte 't 'Oute Kraentje en lag in de buurte van de butenplekke 't 'Uus ten Dune in Oóskappel. De acte beschrieft 't as 'een plaisante en wel ter plaats en nering gele gen herberg met 2 gemet en 274 roeden weiland'. Dat weiland was natuurlijk een ideale plekke vo de smeltvissers om d'r paerd weg te zetten. Ook toen a was 't bliekbaer handig om een parkeerplekke te 'ebben vo je klandizie. As ik dat zö leze krieg ik een 'eêl sterk beeld op m'n geêstesooge van de grove boereknollen, graezend in de weie, nog dampend van de inspanniengen. Verweerde boerekoppen as op de teke- niengen van Chris Ludekuze, sterke vera- elen vertellend an een smerige toog, stien- kend nae vis en slurpend an borrels. Ik waene m'n eige in een stil 'oekje van de bar, kiekend nae onze voorvaders, luuste- rend nae 't archaïsche zeêuws, proberend om nie op te vaallen en daedeu 't plaetje te verstoren. In m'n 'arte weet ik dat 't verre van idyllisch was, wan ze waere aerm en kwaeme waerschienlijk strontla zer us thuus, d'r inkomsten verzope en geên eten op taefel. Mae ik begriepe ook wè dat je af en toe j'n ellende vergete wil, ook in dat opzicht is er weinig veranderd. In een liedboekje uut dien tied staet 't Lied van de smelt: Maar wij hebben smelt genoeg Haal uit, haal uit die ploeg Brengt de paarden aan de wagen Straks na 't houten kraantje toe 'Oe mooi en gezellig of 't er misschien ook was, de smeltvisserie brocht bliekbaer nie genoeg op om de kastelein an 't werk te 'ouwen en 't cafeetje gieng failliet. Op een veilienge brocht 't 88,15 op. Zö'n veertig jaer laeter, in 1796 gieng 't wl op de flesse en wier 't geslote. Jaeren laeter wier 't afgebroke en verdween ieder spoor, 't Zou 'onderzeventig jaer dure vo iemand wl genoeg moed verzaemeld ao om op dezelfde plekke een 'erberge te beginnen. Deze keer bleek 't cafeetje wè levensvat- baer te zien; 't bestaet nog aoltied. Ik bin d'r gebore en d'r ruum dertig jaer geweund. Noe nummer o 0c

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 16