Kunstmaetig vastouwe En julder dat ook g'ore? Van Van Gelder, den Commissaris, dat n E mee de Nieuwejaer een woordje dee bie Omroep Zeeland? Net zoiets as de Kóneginne mee de Kerstdag, mae dan alleên vö N Zeeland. Je weet wè, een klein preekje eigenlijk. Goed bedoeld natuurlijk en of me toch zeker nie wille dienke dat de man nie meedienkt mee z'n Gedippeteerde.... Neê dienkt erom! De Nieuwejaerstoespraek van Van Gelder stoeng vol mee dienksels. Eerst nog een bitje over de veiligeid - da spreekt, de klokke ao nog mae net 't millennium gesloge en d'r waere toch nog wat ménsen ongerust geweest dat er iets zou sprienge, klappe of poeffe. Dan nog wat wieze woorden - alia, lae me 't zö mae noeme - over Europa. Over Roosevelt en de Four Freedoms Awards goeng 't daènae en d'r zat een idee bie vor een New Deal in Zuud-Afrika. Jammer dat de man d'r nie meer over zeide - noe bleef 't noga een bitje in de lucht steken vö de meeste Zeeuwen, dienke 'k. En ook jammer dat Van Gelder in Zuud- Afrika of Amerika nie vee te vertellen eit, maer in Zeêland. Pas op driekwart van z'n speech kwam de Commissaris op z n apperepo. D'r moete volgens 'im meer 'pensioenmigranten' naè Zeêland komme weune, want die brienge de spiekers mee. 'Ze beschikken over een riant bestedingspatroon', zeide Van Gelder, 'de pensioenmigranten bezoeken relatief meer culturele activitei ten en vormen daarmee een zeker draagvlak voor het culturele klimaat in Zeeland en als het even kan vervullen zij bestuursfunc ties in maatschappelijke instellingen.' O ja, en ze zurge d'r vö dat t weuniengbestand iesselijk in kwaliteit voruutgaet, meênde de man. Ons zeie dan dat die riekelui d'r vö zurge dat de 'uzepriezen mee die van de Randstad mee naè boven gae en dat de mooiste 'oekjes grond volgebouwd ore - een 'êleboel kleine 'ofjes 'aodde ze a opgekocht, die bin impersant zeker op. Mae goed, da's natuurlijk een verschil in invalsoek. Je moet da breed ziee, of eigenlijk van bovenaf - net as een bestuurder zöas Van Gelder doet in z'n Nieuwjaersboöschap. Ie noemt die ménsen trouwens vuuftigplus- sers - zö vroeg zou 'k ook wè mee pensioen wille gae. Een bitje raor is ook dat die 'pensioenmigranten' in Van Gelder z'n ideeën in Zeêland bestuursfuncties zoue moete vervulle. Frisse nieuwe ideeën bin misschien best 's nodig in bepaelde Zeêuwse besturen. Mae moete die dan aol komme van rieke, wat ouwere ménsen mee een randstedelijke achtergrond die ulder vroegere leven buten Zeêland deurgebrocht 'ebbe? Da's toch wat éénzijdig, zei noe zelf. Of zoue zukke geslaagde types per definitie de wijs heid in pacht Da geloof je toch zelf nie zeker! Volgende chapiter. De Commissaris ei nog meer op z'n verlang- liestje. Joenge gasten uut Zeêland zoue, vö ulder 'persoonlijke ontplooiing', meer d'r neuze buten de provincie moete laete ziee. Goed, mae dan laet de man gliek d'r op volge dat joengere mén sen van buten Zeêland 'ier zoue moete komme wèrke en weune. Wat steekt daè noe achter? Oort er minder veruusd in Zeêland as in de randstedelijke provincies en moet daerom ons migratiecie- fer daèran angepast ore? As de man zou zeie: joenge Zeêuwen zoue een goeien opleidieng moete gaen 'aele buten de deure en dan terugkomme, dan kloenk dat toch wat anders, is 't geên waere? Neê 'oor! 'In plaats van jongeren kunstmatig in Zeeland vast te houden moeten we er voor zorgen dat Zeeland een provincie is waarin het voor velen ook van buiten Zeeland goed werken, wonen en recreëren is.' Dienkt die man d'r nie bie deur, dat juust vö joengelui die 'ier opgegroeid bin, 't 'ier in Zeêland nog vee lekkerder weunt en leeft as vö andere? Wien Noe nummer o

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 33