spant er 'ier een paerd achter een waegen? En dan kriege me 't. De beeldvurmieng over Zeeland - je ao 't van Van Gelder kunne verwachte. Waerom komme d'r nie meer joengere (benee de vuuftig?) naè Zeeland weune en wèrke? Deur verkeerde en verouwerde ideeën over onze provincie. Wat vó ideeën at da bin, oor nie gezeid, mae das nie zö moeilijk te raoien. As je weet dat de gemiddelde Amsterdammer 't platteland achterlijk vindt en dat in toenemende maete nae dat 't verder van Mokum weg is, dan moet 't ongeveer zö iets weze. Ménsen uut 't zuudelijk deêl van de Randstad kenne dan in elk geval nog de stranden van Schouwen en 't platteland van de eilanden korterbie - die 'ebbe tenminste nog een soort beeld van wat Zeeland zou kunne voorstede. Braebanders, Limburgers en ménsen uut Midden en Oost-Nederland bin op z'n minst 's een keer in Zeêland op vakantie geweest. Die wete trouwens ook prima wat as platteland is. Neê, ik dienke dat Van Gelder tevee mee ménsen uut de gejegente van Amsterdam omgaet. Of zou n 't bestuur dersvolkje uut Den 'Aag bedoele? 't Is bekend da me leve onder een taemelijk randstedelijk kammenet dat de 'periferie' agauw nie meetelt. Afijn, 'oe at dat verkeerde beeld van Zeêland ook in de wereld komt, d'r moe kom-af mee gemaekt ore, zeit de Commissaris. Want d'r moe vee gemigreerd ore en dat krieg je deur een positief beeld, 't Is meugelijk en 'k wense Van Gelder vee succes mee z'n veruuspromotions. Alleen jammer vö die joenge Zeêuwen, die noe net vort moete uut die provincie die as zö'n positief beeld verdient. 'Oe zou de Commissaris dat wille doee? Kunstmaetig losdoee? Wegstiere dus? De 'Ogeschoöl Zeeland opheffe? Kiek, dat miste ik noe net in die mooie Nieuwjaerstoespraek op eên januari, net nae de millenniumbug die as nie kwam. Of wacht 's! Kunne die pensioenmigranten op 't moment dat ze afkomme, ulder weuniengen in de Randstad nie gratis ter beschikkieng stelle van die aerme joenge ongeletterde Zeeuwtjes? Ze 'ebbe toch een riant bestedingspatroon, dus dat kan d'r wé af. En anders gaen ze gewoon nog maèr een stuitje wèrke 'ier in Zeêland. Een bitje vuuftigplusser moet daè z'n 'and nie vö omdraoie en wat wèrkervaerieng in Zeêland kan aoltied nog te passé komme tegen de tied dat er een mooie bestuursfunctie vrie komt. Of zoue ze dan geên tied meer over om culturêle diengen te doeen?

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 34