Wildplasse j= Ik magge 's zummers graeg 'n endje gae E fietse, een bitje deur de Zak en zö. En a 't dan waerm is, dan gae 'k ergest an een diekje zitte, drienke een blikje, doe een plas tegen een boom, en gae wee deu. En dat mag noe nie ml. Ja, dat blikje nog cl net, zelfs at er bier in zit, maè die plas nie. Dat is wildplasse, en daè ka je een gróte boete voe kriege. Dat betéken voe mien da 'k in een dichtbieziend durpje mo gae zoeke naë een café. Daè gae ik dan binnen, bestelle voe m'n fesoen wat te drienken, gebruuke 't toilet, en gae wee deu. Dan bin 'k een endje an 't fietsen en dan mo 'k wee. In 't volgende durp zoek ik dan wee een café en herhaalt de oefe- nieng z'n eigen. Soms raek je ok nog 's an de praet, en drienk je d'r nog tweê meer as a je van plan was, dus je snapt da zö'n ontspanne tochtje a gauw een probleem- tocht wor, zeker a je bedienkt da nie elk durpje een café eit. Daè kom nog 's bie da de mensen ok nog gae praete. 'Ik zagge Dieleman nog uut 't café in Driewegen komme' zei t'r eên. 'Ik den in 't café in 's 'Eêrenoek zie zitte' zei t'n aren. En den derden merkt op dat n mien diezelfde middag ok a bie 'Oetjeskerke an d' aeven in 't café zag. En a drienk ik dan maè gewoon limenade, 't is nie echt goed voe m'n reputatie. Noe 'k daè 's over gedocht. Zou 't nie meugelijk weze dat de gemeente Bossele 'ier en daer een paer officiële Wildplasplekken anleit. Ik dienke dan zelf an een gróte betonne bak, mie muren van een meter dik, die a de grond in gaet. Daè ka je een flienken boom in plante, en wat bosjes d'r rond voe 't zicht. Paeltje d'r bie om je fiets tegen te zetten. Eens in de tweê jaer kan dien bak dan uutgegraeve worre, en onder politiebewaekieng (en een delegatie van Greenpeace) vervoerd worre naè de Covra. 's Winters kan de grond uut dien betonne bak dan gezuverd worre. De zwaere metalen d'r uut en zö. Dan kan 't spul wee de grond in, ergest in de Zak. Om zö'n Wildplasplekke te markeren dienk ik an een mooi bord, in de vurm van een afbeeldieng van een Grenslinde saemen mie 't symbool van Manneke Pis. Dan zit er nog wè wat subsidie van Brussel an vast ok. En a je dan toch bezig bin, dan kan d'r messchien ok wè een Wildplasroute uutgezet worre. Dat zou toch uniek weze in de wereld. Ik zie dat in gedachten a op alle tv-zenders, van Nederland 2 tot CNN (live): 'Commissaris van de Koningin van Zeeland neemt op passende wijze eerste Wildplasplaats in gebruik'. En op Omroep Zeêland de gebrukelijke variant: 'Kinderen van de basisschool uit Ellewoutsdijk brengen een bezoek aan de eerste Wildplasplaats'. Maè 't za wee wè stute op bezwaeren. Van feministen bievobbeld. Dan komme d'r horretjes: 'Honden in de goot, mensen in 't café'. 'k E voe m'n eigen toch maè een t-shirt laete maeke: 'Wildplasse mö meuge'.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 41