schreef'somtijds Zeeus en somtijds Hollands'. Begriepe wat er speelt En binnen Zeêland ziee me dus noe een oplevienge van de streektaele, vooral in de culturêlen 'oek. Zeêland is daemee gin uutzonderienge in Europa. Nee, Zeêland doe volop mee an wat dan 'eêt de Europese 'dialectrenaissance' (de wedergeboorte van t dialect), waèrof't befaemde taelkundig onderzoeksinstituut het Meertens Instituut kommende baemisse op Nederlands vlak een groot onderzoek naè gae doee. De oplevieng van t dialect zoas me noe ziee, in 't biezonder in literaire, muzikale en theatrale vurmen. En dat leênt z'n eige vanzelf uutstekend vo volkskundig of ethnologisch onderzoek. Wan je moe wè 's over je eige benepe grenzen 'eene kieke om te begriepen wat er thuus speelt. De léste jaeren is t r in Nederland - net as in vee andere dêlen van Europa - een opmerkelijk ver- schiensel waer te nemen. Terwiel 't dialect z'n oorspronkelijke betêkenisse van aolledaegse omgangstaele tussen gewone mensen an 't verliezen is, en in sommige streken a 'êlemaele verdwene is, rukt het drussig op in, zei mae, culturêle domeinen waèrof 't nooit eerder een soortgelieke rol speelde, zoas bie religieuze dien sten, literatuur, popmuziek, toneêl en cabaret. 't Rapport van de Zeêuwse wèrkgroep signaleert dat verschiensel ook, a noeme ze 't nie zö expliciet. A je dan naegaet da de taele eên van de belangriekste cultuurutiengen is, waèrin de identiteit van een 'êle groep z'n eige uut, waèrin de indentiteit van een 'êle regio of streek z'n eige uut, en dat dialect daèbie eên van de stérkste draegers van een regionale identiteit is, is 't 'eêl belang- riek dat juust die culturêle gebieden goed gestimuleerd ore as nieuwe kraemkaemers van de dialectrenaissance. En dat noe, zie 'k in Zeêland nog nie gebeure as ik de plannen aol 's bekieke. Wan iets in 'eêl deze discussie dat me toet groot wantrouwen stemt, is nog nie zbzeeer 't plan om een, wat ze dan noemen, streektaalfunctionaoris te benoemen, maer wè dat ze die man of vrouwe automatisch provincie-ambtenaer wille maeke. Wan moet een ambtenaer, mee aolle respect vo de functie, mae moe noe een ambtenaer dan onze taele gae draege? Bin me dan a zoverre gezakt dat de paus van 't Zeêuws strek in loonschaele acht van de Provinciale Griffie terechtkomt? Mee de pet in z'n 'and vo z'n superieur? Afhankelijk van de politieke waan van den dag, de wil lekeur van een tiedelijk bestuur en de absolute non-creativiteit van zoiets as de provinciale commissie Welzijn? Is dat de toekomst van Noe nummer o

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 8