m onze streektaele? Mae d'r bin nog meer bedienkiengen. En érgere ook wè. De instellienge van streektaalfunctionaorissen in Nederland is een gevolg van de dialectrenaissance - kennelijk leeft er in in 't provin- ciaole bestuur de gedachte dat streektaele en streekcultuur zö belangriek zien dat ze de financiering van een eige functie recht- vaerdigen. An de andere kant moete de functionarissen geziee ore as stimula tors van een herleefde belangstellienge en een legitimatie van die belangstellienge (as een ambtenaer z'n eige d'r mee bezigoudt, moet 't wè belangriek zien). En de provincies die a een bitje verder bin as Zeêland, voere natuurlijk vrolijk een verschillend beleid. Net 'oe of de politieke pette op dat moment staet. De taele als volleybal van de politieke willekeur. In Gronienge moe de betrokken ambtenaer een taelkundige weze. In Twente moet 't er eên zien zonder specifieke taelkundige ach tergrond, maè wè mee een stérke band mee de eigen cultuur, bie- voorbeeld een schriever of zanger. Leep is in dit verband ook de locatie van de werkplekke van die functionaoris. In Gronienge is dat de universiteit, in Drenthe het provincie'uus, in andere plek ken gaet 't om een zö'n bitje zelfstandige locatie of instituut. D'r bin zövee verschillen omdat er bie de verschillende politieke besturen natuurlijk verschillen van opvattiengen bestae over de rol en 't belang van de streektaele. De taele mag nooit misbruukt ore De Nederlandse dialectrenaissance is dus nie alleêne maè een spontane bewegienge. Ze oort beleidsmatig gesteund en misschien wè gestierd. De streektaalfunctionarissen 'ebbe ambtswege de opdracht 'eigen taal en cultuur' van ulder provincie of streek te stimuleren. Los van de taele mee aol z'n komma's en z'n punten speelt er nog iets dat nie los geziee kan ore van deze zaek. De identiteit van 't provinciebestuur zelf. Ommers, a jaerenlang is er een discussie over het voortbestaen van de diere en omslachtige provinciebestu ren an de gang, en de provincies zelf doee er vanzelf aolles an om maè te bewiezen dat ze nódig bin. Dat ze een waerdevolle, zelfs Europees erkende identiteit Krek, en in dit licht gaet de roep van de provincie om erkennien- ge van de eigen streektaele ineêns een stikje minder zuver klienke. Oort de streektaele in Zeeland ook gebruukt om 't eige bestuur lijke voortbestaen te waerborgen? Is t'r spraeke van valse liefde en trapt iedere dialecdiefhebber daè mee open ogen in? Waer of nie waer, 't bin vraegen die gesteld moeten ore. De taele mag nooit misbruukt ore vo zukke laege spelletjes. Dit oort natuurlijk bie 'oog en laeg ontkend op het Middelburgse provincie'uus maè ze kunne eênvoudigweg nie ont- kenne dat 't belang van een eigen provinciaol bestuur oort onder streept deu te wiezen op de 'eigenheid' van de gemeênschap. En a je dat as slim provinciebestuurder in de gaten eit, oort 't wè 'eêl verleidelijk om je in te spannen voor erkennienge van de streek taele. Dat noeme ze in de politiek noe een win-win-situatie. J'ou j'n eige baan, je win fors mee de kommende verkiezingen en ze bouwe laeter nog een standbeêld vo je ook. Pal vo de ingang van de Vroóne in Kapelle, waè ieder jaer die fantastische dialectendag oort g'ouwe.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 9