Bosseltje In Domburg bestaet 't meziekkorps Apollo 'onderd jaer. En dat 'ebbe ze heftig gevierd mee een a lang van tevoren uut- verkochte aevend in 't gemeênschapsuus. Wat nog taemelijk biezonder was an dien aevond en 'eêl leep, was dat de Dom- burgse Gaoischieeters ook optraede. Vö 't eest. Ze zoenge ouwerwesse en dat was een groot succes. Ik kreege er traenen van in m'n ogen en ik was den ênigsten nie. 't Is is nie toevallig dat ménsen van een durp juust noe mee 'onderden komme om zöies mee te vieren, 't Is de tied. Overaol zie je vroeger veromme komme. De nostalgie regeert. De regio is een trend. 'Eemkundige verênigiengen bloeie as een Oóskappels duunroósje op kunst- mis, ons dialect oort officieel erkend (Hoera, me bestae!) en overaol in de wienkels leie Zeêuwse streekproducten. Of 't noe te vreten of te zupen is of nie: at er mae Zeeuws op staet is 't goed en oor 't verkocht. En 't kriegt a 't nie oppast nog een berg subsidie ook. Dat 'oef nie verkeerd te wezen. Wat meer aandacht vó 't lokale en 't regionale is in dit land mee z'n Randstad-parlement nie verkeerd. Een positief gevolg van deze regio-renaissance is dat onze cultuurdrae- gers, de schrievers (a me die nie zövee) en de musici, de cabaretiers en de toneêl- spelers (die me gelukkig een bitje meer) gestimuleerd ore omdat ze een gróter publiek en meer feedback kriege. Dus mee een bitje geluk ore me streks meer van Iengel Reinhoudt, van n8werk en 'opelijk ook van mien gróte liefde, Anja Kopmels, de Joni Mitchell van Kurtjee (waè bluuft die nieuwe CD?). Dat de nostalgie naè de Zeêuwse cultuur weer opbloeeit is in wezen goed. Alleen is 't mee chauvinisme net as mee keuken zout. Je moet er mee oppasse. A je d'r tevee van neemt, gae je dood. Je moet 't dosere en mee maete neme. Zö ook mee de liefde voor 't heem. Weest er gerust verliefd op, dat verdient 't, mae bluuft aoltied in de gaten 'ouwe da me in een gróter land en in Europa leve en daè gewoon mee moete doee in de saemenle- vienge. An plaetsnaemborden mee tweê taelen ei gin méns wat. Mae Zeeland boppe. En wat dan opvaolt in 'eêl die oplevienge van aol dat regionale is dat onze regionale media, de PZC en Omroep Zeêland, 'opeloós achterbluve bie wat de ménsen interesseert vandaeg de dag. Goed, z' ebbe een rubriek over Zeêuwse diengen en streektaele, en een muziekprogramma, dus ze kun zeie dat ze d'r wat an doee, mae 't is meer een aflaet as een serieuze pogienge om de Zeêuwse cultuurrenaissance journalistiek te vertaele naè de ménsen toe. Eigenlijk is 't een schande 'oe weinig de krante, de radio en voraol de tv (bie de tv verstaen de meêste journalisten zélfs gin woord Zeêuws) an Zeêuws doee. Daè zou dus nog wé 's een 'ard bosseltje deur kunne. nummer 10

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 10