mmk-'&Ëüê'.'mms il!t|S!E2!sllil|l!ill|illlEllll5 ne paviljoen vervange wier deur 't gebouw dat er noe staet, een ontwerp in rieke renaissancestijl van de Haagse architect J .J. van Nieukerken, die vee in Domburg en omgevienge wérkte, 't Badpaviljoen was de kern van de badplekke en is dat deur zien opvallende plekke, 'oog op 't centrale duun, aoltied gebleve. Mee 't Badhotel dat drieonderd meter verder leit, is 't 't belangriekste en meêst beeldbepaelende gebouw, 't Is de plekke waèr as de bekende schilders van de 'Domburgsche School' rond 1910 ulder wérk exposeerde vödat ze zélf een gebouw neerzette. Jan Toorop, Maurice Goth, Piet Mondriaan, Jan Sluyters en Ferdinand Hart Nibbrig, die akkezeerde mee mekaore in de gróte zaal van't Badpaviljoen. Russische grootvorsten d'r geslaope, Duitse prin sen en de eêste koneginne van Roemenië, Elisabeth I. 't Plan vo renovatie is taemelijk goed ontvangen deur lokale en regionale overheden. Maer enkele particulieren toch bezwaeren. 't Nieuwe badpaviljoen is a 'een kolos op 't duin' genoemd, 't Ontwerp zou 'a-historisch' weze en ik citeere een brieef - 'lijken op bouwsels die je wel langs de Califonische kust ziet'. .—M'" |I0|' 'Een Hollandse moorkop wordt een Belgische slagroomtaart,' schreef iemand. Dat er bedienkingen zoue komme was verwacht, 't Badpaviljoen, as dominant beeldbepaelend object, ei aoltied stérk op de emoties van de ménsen gespeeld. De bouwvergunnienge oort pas verleênd wanneer Gedeputeerde Staten van Zeeland een verklaerienge van gin bezwaer 'ebbe afge- geve. Dat moet omdat de 'oogte van 't nieuwe gebouw nie in 't lokale bestemmingplan past. Op 1 april moet de bouw gae begin ne, mits dat de angevraegde subsidie van de Rijksdienst voor Monumentenzorg oor verleênd. Mae ze verwachte eigenlijk gin majeure belemmeriengen van die kante. Zö draoit de tied een rondje. Domburg kriegt er een gebouw a la Kurhaus bie, de link mee Scheveningen en de kuurgedachte oort hersteld. De ouwe glorie van 't fin de siècle oort opgepoest en over een stuitje zulle d'r wl 'mevrouwen' op de boulevard flanere. Nie in van die breekbaere friemeljurkjes mee witte parasolletjes, mae toch mevrouwen in de Domburgse zin van 't woord. Noe nummer ïk l

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 25