Knoeie mie kaesjes m Peter Dieleman Daè gieng 't eigenlijk om, toen a 'k zö'n uk was van een jaer of vuuve. Dat was de essentie van de kerst. Kedo's deeë me nie an, den biebel kon ik nie leze, en voe de zondagsschoole was ik nog te klein. Sneêuw lag t'r ok bienae nooit, dus bleef over: kaesjes. En dan vooral die kleine stompjes. Ik miek fantastische diengen van kaesvet. En 't mooie was dat 't bie ons een paer keer op een jaer kerst was. Dat kwam omda me achteraf in de polder weunden, zonder elek trisch. Bie ons kwam t licht uut een gasbusse. Zö'n gasbuzze was op de meest ongelege momenten leeg. Net 'alverwege 't koken, of a je 's aeves gezellig bie de kolekachel zat. Dan zei m'n moeder: 'Frans, 'k gloöve dat de gasbusse een ende leeg is'. Mien vader mompelden dan een paer nie zukke mooie woorden, wan dat betékenden dat n nog op de fiets naè 't Sas most om een nieuwe busse. Voe mien begon dan 't feest. Bie de leste flikkeriengen van de gas verlichting pakten moeder een doosje mie kaesen. Dat was 't zelf de doosje dat a me mie de kersdag gebruukten. Daè zatte dus kaesen in, daèr a me d'r een paer van anstoke om nog een bitje licht te 'ebben. Mae daè zat ok een soort carrousel in mie belletjes en engeltjes. A je daè een paer kaesjes onder anstak gieng dat spul draaie en belle. Ik aa toen a deu, dat a je een paer gewichtjes weg liet, dat 'êle spul drie keer zö 'ard gieng draaie. Dan kreeg je turbo-engeltjes. Voe mien was t't dus soms in oktober of maerte a kerst. Vandaer messchien da 'k er nie zövee moeite mie aa om van de zummer Noe nummer 10 een kerst-cd op te nemen. En knoeie mie kaesjes....dat doe 'k 't 'êle jaer. Die kerst-cd van Peter Dieleman, den eesten kerst-cd in 't Zeeuws, 'eêt netuurlijk 'Zeeuwse Kerst' en leit op verscheiene plekken in de wienkei. A je n nie kan vinde, ka je een kaortje doee nae Noe.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 37