Vo de tiende keer een rondje Zeêland Da staet er pront op, ee? Noe nummer tiene. Ie is dan wè stikkelaet, maer ie is d'r dan toch maer. Dat 'aodde een berg mensen nie verwacht, dienk ik. Zb'n bladje in 't Zeêuws. En dan ook nog een bitje eigentieds, da kon nooit lang dure... Dat n zö laete is, ei z'n oorzaak bie wat at er eerder van 't jaer gebeurd is: nie vee. Te weinig, feitelijk. Me bin wat laeter an 't saemenstellen van 't eerste nummer van 't jaer begonne en zö bleef dat aol mae uutlöpen. Maer nie benauwd weze: je vo vier nummers betaeld en die za je krie- ge ook. Is 't nie vo vandaege, dan is 't wè vo morge. Wat as ook vandaege of morge staet te gebeuren is 't verschienen van een dicht bundel van Lou Vleugelhof. Die móete je wè kenne van Noe; d'r eit in naebie ielk nummer wè een gedicht of een verael van de beste man gestae. In die bundel 'Aol Zeêuws vandaège' stae naebie veertig gedichten van z'n. Ienkele a in Noe gestae, mae de meeste bin glad nieuw. Dien bundel van Lou Vleugelhof is den eesten uutgaeve van onze Stichting Zuudwest 7 buten 't blad Noe. En a me 'eeste' zeie, betekent dat dus dat er nog meer volgt. D'r bin plannen genoeg. Dus at 't financieel een bitje wil lukke mee die bundel van Lou, ka je nog wat verwachte! Aollemaele die bundel anschaffe dus. Vo j'n eige en vo je vrienden en femielje. Want as abonnee op Noe krieg je van eigens een leuke kortieng. Nog meer nieuws van 't nagosie-front: via Noe ka je een fraoie bundel bestelle mee Frans-Vlaomse gedichten van Jean-Noël Ternynck uut Hazebrouck in 't uterste noorden van Frankriek. Bie die bundel 'oort een audiocassette zodat je kan 'ore a zien dialect vreêd vee liekent op 't Zeêuws zöas me dat in deze contreien kenne. In deze Noe ka je kennismaeke mee 't werk van Jean-Noël Ternynck. Ook in deze tiende Noe: een stik van Cees Maas (Domburg) over 't Domburgse badpaviljoen, een stapverael van Cindy Buteijn ('t Nieuwdurp), werk van Piet de Blaeij (Axel), de verlore zeune in een ver- taelienge van Wim Joosse ('t Nieuwe Land) die as eerder de psalmen in 't Zeêuws vertaelde, gedichten van Maartje Stuut (Zierikzeê), een kerstverael van Adri Quaak (Krunigen) en zö kü me nog wè-r even deugae. Leze die Noe en doe zö imper- sant een rondje Zeêland. Eigenlijk zoue me een medaille moete vo de mensen die a dat rondje vo de tiende keer doee...

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2000 | | pagina 4