onnozel over gepraot oor. D'r kan zövee, mae d'r bin d'r een berg vee-s te benauwd om ulder nikke 's uut te steken. Om d'r verstand op Delta-'oögte te briengen en openlijk mee mekaore te praoten. En zö lange at 't Zeêuws as cultuurtaele nie bestaet, kan d'r gin Zeêuwse literatuur bestae en zonder literatuur (en aore vurmen van gebruuk-op-niveau zöas muziek, toneel, etc.) bluuft 't Zeêuws in de klei steke. Je kan 't begrip cultuurtaele definiëre zö a je wil en je kan in 't vo 't gemak van de gebruker vastleie en standaerdisere van een schriefwieze net zö verre gae a je wil. Limburg gae vanuut Zeêuws perspectief geziee 'eêl verre. Mae een Zeêuwse variant op dat Limburgse thema sniedt an tweê kanten: 't beschermt 't Zeêuws en de Zeêuwse dialecten as erfgoed van binnenuut (dus 't beperkt den invloed van de Nederlandse standaerdtaele en 't Iengels) en 't geeft ongekende meugelijkeden vo 't Zeêuws op cultureel gebied en zurgt er zö vo at 't Zeêuws serieus genome kan ore deu sprekers én mensen van butenaf. Je kan zeie dat Zeêuws voraol een spreektaele is en gin schrieftaele en daer ei je dan toet op zekere 'oögte nog geliek in ook. Mae tae- len die a enkelt mae gepraot ore en nie geschreve, die d'r beste tied g'aod. Die kunne nie meer op tegen 't mediageweld van Iengels, Spaans en aore grote geschreve taelen. As je as kleintje tussen de grote wil bluve bestae, moe je j'n anpasse. Dat wil in 't gevaol van 't Zeêuws zeie: as je een toekomst wil moe je 's kappe mee nae de onderlienge verschillen te kieken en je richte op wat a je bindt. Das nie nivellerend of standaerdiserend, das iets sociaals en productiefs. Vromme nae Limburg. In een persbericht schrieve die Algemeên Limburgs-luitjes over ulder woordenboek: 'Het verschijnen van dit woordenboek is niet alleen een mijlpaal voor het Limburgs raoe nummer maar ook een noodzaak. De komende tien jaar zijn beslissend voor het voortbestaan van het Limburgs als aparte, zelfstandige, volwaardige en levende taal, die in heel Nederland aanvaard en gewaardeerd wordt. Om dit te bereiken moet er een eenheidstaal komen, althans een vrij verregaande eenheid, is de Werkgroep AGL van mening. Dat vergt een totaal andere denkwereld binnen Limburg. Het nauwkeurig beschrijven en koesteren van honderd verschillende dialecten leidt tot niets en zal afgedaan worden als achterhaald folklorisme. Het gaat om het Limburgs van nu, met alle kenmerken, ontwikkelingen en ook oudere woorden.' Kiek, zoverre bin me in Zeêland nog nie en at 't an de meêste leit, za 't wè nooit zö verre komme. As je 't an mien vraegt, is t't mae eên van de vele manieren. Mae dat er iets moe gebeure is dude- lijk. 't Zeêuws moe 'ögerop. Daerom: weg mee 't geneuzel over taelverschilletjes tussen Oöskappel en Domburg, 't Zeêuws bestaet. Juust vanwege aol die verschillen, juust om at 't nie bestaet. En juust vanwege aol die verschillen is 't nódig da je op papier dichter bie mekaore komt. A je op papier, mee geschreve Zeêuws, dichter ('oe dichte is noe nog nie belangriek; eest mae 's de neuzen dezelfde kant uut) bie mekaore komt, kom je dichter bie een Zeêuws dat a volwaerdig nest 't Nederlands functioneert. In de literatuur, maer ook in 't bestuur, op straete, in de wienkel, in 't internet-café, in de krante en zelfs op de Zeêuwsen omroep. 't Zeêuws moe op Delta-'oögte en die a dat nie wille, die bluve maer op d'r eiland. En dan mae bidde a ze 't droöge 'ouwe... Ik wense ze in Limburg vee succes toe bie 't op'ögen van de Maasdieken.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 15