ze op d'oeve van de baès en de vrouwe tuus most wachte. Camiel was ok ekomme en ze waère stik lank alleêne en ok tegeare ewist in de bakkeête. 't Jaer d'r op waère ze in meie etrouwd en was Camiel voe z'n eige begonne mie een klompemaèkeriee. Zie was éénentwintig en Camiel een jaer ouwer. Op da kleine spulletje onder an den diek, waèr a 's zummers aoltied viooltjes en klaprozen op stoenge, was in september den oudsten ebore. Een zeune. 't Was gelukkig aol goed egaè, want baèkster Wullemine zei aoltied: "A je een kleinen mo kriege dan staè je bie een been in 't graf." Ze was daèrom wè benauwd ewist toen a 't begon, mae drie uur laèter was 't kind d'r a. "'t Gaèt er an 't lachende in en komt er an 't schreeuwende uut" riep Wullemiene, toen a de kleinen d'r was. 't Aore jaer in oktober lag den twidden a in de wiege, 'n misje deze keer. Ze ao zeven guus ehad maer eêntje was t'r esturve. Zo mae net zes maènden, een misje. Da gieng wè an d'r arte, want dan begunne ze je toch zachtjesan te kennen, 'oe klein a ze ok bin. Ze voelden da kleine liefje tegen d'r, glad waerm van de koösse, ze ao d'r aolles voe edaè, mae ze moste 't toch ofgeve. In 't begun a ze daè weunden goengen ze 's zondags uut de kerke nóg wè's naè de zeêdiek waèr a ze korte bie weunden. Ze vond 't aoltied mooi om die schepen verbie te zien vaeren. "Die gaon naor Antwerpen", wist Camiel want z'n 'arte gieng aoltied open as 't over Vlaonderen gieng. 't Mooiste was as t'n z'n goed uut dee en gieng zwemme, glad naèkendig. Ze most d'r aoltied van kleure. Zelf wou ze ok wè zwemme, mae as vrouwmense kö je da glad nie doee. Stel je voor as iemand dat ezieen ao. Dan was je wè beschaèmd voe 't leven, 's Aèvens en over schoftied dan snee Camiel mie z'n mes figuur tjes uut de overgebleven stikjes klomp'out. Daè was t'n stik 'andig in. Ie maèkten zelf een kerststal en da zag je alleêne mae bie de gróte lui. Laèter waère ze naè durp veruusd. De zaken gienge goed. D'r wier vakwerk eleverd deur Camiel en z'n twee knechts. Ze weunden daè in een flienk uus mie een gróte schuure voe de klompemaèke riee en ok nog wa grond d'r bie. A je binne kwaèm rook 't d'r aol tied zo vertrouwd naè klompout en piterólie. 's Zummers weun den ze an de voorkant en 's winters achter in de keuken vanwege de kachel, 't Gaf 'eur aoltied een tevreeë gevoel as ze d'r kooitje an den taèfel zag zitte, mie d'r op een gróte schaèle Belze riestpap mie saffraan, keneêl en brune suker. Ze zag aol 't volk dat a daè bie d'r ewist ao wee voe d'r uut: de Belze vluchteliengen in den oorlog '14-'18, vooral fermielje en bekende van Camiel. Da was den gróten oorlog zeien ulder. Daè kwaème d'r ok noga wa langs de deure om mie van aolles te leuren. De kisjesventjes, 't viswuufje van Aeremue. Die was trou wens nie op d'r mondje 'evaolle. Schele Wannes was ok zö'n bru- taolen, die sloeg zö z'n 'and deur een scheutel mie vet want die stikten van de grooten 'oeër. "Zö mot 't daèrom nie Wannes", ao ze 'ezeid. Oe mot t dan vrouwe?zei Wanrfes en toen gaf ze 'um d'r nog mae een paer stuten bie en een komme koffie. Dat was noe eên-

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 17