De jachtopziener (2) Noe nummer 11 In Noe nummer tieene liet Joos Herebout jachtopziener Wim de Kok an 't woord. De Kok was nog lange nie uutgepraot. Daerom in deze Noe 't twidde deel van zien verael. Opgetêkend deur Joos Herebout. "De moöisten tied was achter in de zeventiger jaeren toen a die woonwagenbeweuners voe de Domeinen kwamme juun sniee op de Piet", gaè Wim de Kok varder. "Da vliegveld was er nog nie zö lang. Toen stieng er wè een caravan of tien, twaalve, zeker achter mekaare. Dan wier ik op'eropen van: "Ze bin an 't stropen in den achtersten polder". Ja goed, ik kwam ze tegen, mae ze douwden me gewoon van de weg of. Ik most an de kant en eêr a k 's edraaid was, waère ze wig, mae ja, ik bin ze gevolgd en die stienge toen, daèr a dat weitje achter 't vliegveld noe nog is. Daè reeë ze naè toe. Op 't vliegveld stieng nog gin eên gebouw, dus toen e'k daè bie die boer in 'uus de politie zitte belle. Twint a k daèmee doende was, keek ik op wat a ze deeë. Daè ginge ze mee een 'êle zak mie geweren naè achter in die weie. Daèr is een greppel en een dam mie een 'eule. Daè stake ze 't spul onder. Dat kon ik ziee. Dat belle aa resultaat: op den duur stienge er negen man te con fereren mie de dienstleidiengen in Middelburg. Toen was 't nog rijkspolitie en gemeentepolitie, weet je. De vraège was: magge me d'r op of? Den enen zei van wè, den aren zei van nie, wan daè waère vrouw en kinders bie en at er 's wat gebeurt... Afijn dan weet je net 'oe a dat gaèt netuurlijk. Op een gegeve moment, toen was 't inmiddels a een uur of 'aolf elve eworre en dan was ik a van een uur of zevene doende, bin k zö kwaèd ewor re, wan ze woue mae gin besluut neme. Ik zégge: "Dan gaè 'k er zelf om." Dus ik sprong over de sloot en ik liep 't veld in. Mae dat most nie want toen waère d'r gauw een paer polities bie me om me terug t'aèlen. Uuteindelijk ao me niks mi, wan ze d'r glad nie mi naè toe ewist. Wat was ik toch kwaèd. Mae zö gieng 't nie aoltied. Op een are keêr ao me twi lang'onden in beslag enome 's nachts, wan daè waère ze mee an 't stropen. Den aren dag kwaème ze. Dat was op 11 april om een uur of kwart over zevene 's aèvens. Dat weet ik zö goed, wan m'n jongste dochter wier net elf jaer en die stieng voe 't raèm. Ze zei: "Me kriege nog verzite voe m'n verjaerdag." "Wie dan?" "Een roöie mercedes." Ik vloog uut m'n stoel: "Gotster, ik zie 't a. Dat bin de mannen van 't kamp." Mie d'r tweêen kwaème ze naè de deure. De rest bleef in den auto zitte. "We zoeke de boswachter". Dat zégge ze in Braebant tegen een jachtopziener.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 22