komme van Wolfersdiek. Ergenst in dien oek mo je weze. Daèr ei je een paer 'êle mooie punten, daè kun je aolles zö'n bitje over- ziee. Daè riee me zo bie 't vroegere café van Vermeule naè benee, een endje vadder naè boven. "Ee, daè staè een auto", zei Bram. Ik zei: "Zet je volle lichten d'r mae op". Ik zégge: "Mae goeiendag! Das mien auto, die ze natuurlijk estole. Zèt n d'r voor". Ik pakke m'n gummistok, 't is waer, ik vliége d'r naè toe en ik snokke die deure open. "Goeienaèvend", zei de man achter 't stuur, "bin je er ok?" 't Was Frans Vermeule van 't Lêwedurp. Ie was op de politie- schoole, maer noe was n tuus. Ie ao buten elöpe 's aèvens laète en noe docht n a den 'óre schieeten ao. Ie gieng ok wè s tussendeur een keêrtje mie me mee om te léren. Die was naè m'n uus ekom- me op z'n brommertje en ie ao op 't slaèpkaèmerraèm eklopt bie m'n vrouwe: "Is t'n tuus, wan ze bin an 't strópen op de Piet". "Neêe, die zit in de polder, mae bin jie noe op je brommer? Pakt dan dien auto mae". De Kok ao ezeid: "Noe ei je een bitje geluk, wan ik ao je zö flauw esloge, 'oor". Toen me Bram mae naèr uus estierd en bin me in m'n eigen auto varder egaè. 't Aa wè een ongeluk kunne weze. Ie stoeng midden op de weg zonder lichten en oóns reeë toen ok zonder licht. 't Is jammer a de mentaliteit zö achteruut egaèn is, want 't was een 'êle moóien tied. Mae 't mo wè sport bluve. Den énen mot 't as een sport beschouwe om uut j'n anden te bluven en oóns motte 't as sport beschouwe om ze een keêr te kunne pakken. En da's an 't veranderen...

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 24