Piene jan Zwemer Een verhaal uut de tied van vö Drion Piene, die man ao noe 'êle daegen piene. Ja, wat wil je as t'r tweê bénen afgezet bin daè as je tachentig jaer op gelopen eit. Die voel je nog - of misschien 't mes dat er in gezet is as je d'r even nie bie was. Rolle de rest van je leven, in een stoel mee vier wielen as je vroeger mee tweê wielen en een stel trappers toe kon. Da vaal nie mee. Ik kende n wè. Ik kon 't goed begriepe dat de vriewilligster d'r aol-an 'oorendol van wier. Van da gesekker en da gekèrm. Eiken dunderdag goeng ze een kaortje leie in 't verpleeg'uus mee Bram en een paer andere patiënten. Barremente, vloeke over z'n piene, mae toch wille winne. 'k Zag 't a vö me as ze d'r van vertelde. 'O, kom jie ook bie Bram van 't durp?' Ja, Bram ao nog aol z'n leven gemopperd, geklaegd, gesmoeld en gejoge zonder dat 't ooit vee effect g'aod ao. Ie stoeng d'r vö bekend, dus vee ontzag aod n d'r nie mee. Bie kleine guus nog wè, natuurlijk. Me waere in 't Slachtuusstraetje an 't spe len en daè kom Bram de straete sproeie tegen de vuulte, vö de gemeênte. 'Gaen julder daèr 's van en komt er nie mee je voeten in, want dat zulle je mèrke.' Zövee indruk miek 't da 'k 's aevends m'n bénen slap en aokelig voelde ore. M'n leven lank verlamd, docht ik zö een bitje. Bram ao nog zö gewaerschuwd en Bram was even serieus as iesbaerlijk in de uut- drukkiengen van z'n gezicht. Ik zag 't wi vö me as dat wuufje vertelde van Bram z'n uutbarstiengen onder 't kla verjassen: z'n vervroenge gezicht, de vier tjes in z'n ogen, de groeven die d'r eige vermenigvuldigde en de mond, z'n schér pe mond mee dinne lippen - noe nóg ouwer - en de woorden uut die mond: 'Vergémese piene 'eêl den dag. 'k Wou da 'k dood was, bliksems nog toe. Vrete doet 't dag en ure en 'elpe doet er niks. De béé sten èn 't nog beter, je zou toch werentig d'r een ènde an maeke. Waè leef je noe nog vö? 'Ebbe 'k van m'n leven nog geên ellende genoeg g'aod, zeker. Dóme-'ier- en-ginter...' Noe numme 'Ja', zeide 't wuufje. 'Dag en uure, weeke nae weeke. En dat 't zö èrg was, én vrése lijk, en dat een vaerke toch óók in eên keer gekeeld wier én dat n 't nie verdiend ao...' 'Affijn', zeide ze. 'Toen bin 'k 'et een keer zö beu gerocht, da 'k zeide: 'Bram, dan neem je een keer een pilletje. Dan bin je d'r in eên keer vanaf...' En wat dienk je dat Bram gezeid ao? 'Ao, méns, 'k moet er eiken dag a elleve!'

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 31