ken zien me eigenlijk alleên maor koffiedik uut eigen filter. Toch óren die misverstanden te pas en te onpas uutgekraoid. Deu sommige politiekers en kranteschrievers. Luusteren en kieken jud der moar 's naor al da gedoe rond de 'erindeling van de zeven gemeenten van Zeêuws-Vlaonderen. A je een bitje wakker ben en langer as een 'alve minuut nao- dienkt, zie je da 'eêl Zeêuws-Vlaonderen d'r in alle opzichten bie gebaot zou zien, as 't een meer eensgezind land zou zien. As 't alle krachten bie mekoare zou briengen. Messchien zouen we dan meer van onze kinders kunnen vast'ouwen in onze streek en udder voldoende werk kunnen geven. Messchien komt d'r dan be'alve economischen oek we culturêle welvaort en zó. Maor a 'k de krante lezen, liekt 't of a d'r vreêd weinig mensen in Zeêuws-Vlaonderen langer dienken as een 'alve minuut. Om eer lijk te zien, da gelóven ik eigenlijk zelf nie. Mao van de mensen die naodienken 'aolen de meêste nooit de krante. Wie an de kran te tegenwoordig dikkels wel 'aolen, dat ben d'r nogal wa die a zweren bie Zeêuwsch-Vlaonderen. Judder weten we, van da retro- volk. Achteruutkiekers mie oogkleppen ter grootte van mendeu ren, die a 't vroeger aomao beter vonnen en noe nog altied alleên mao mee udder eigen volkje bie mekaore willen krupen. Die a vinnen dat andere mensen mie andere levensovertugingen en andere afkomsten de boze butenwereld bin waor-a zudder niks mie vandoen willen 'en. Die-a vinnen da de diengen moeten blu- ven zoas a ze altied waoren, of da de diengen moeten oren zoas het was, althans, zoas zudder dienken dat 't gewist is. Ik zien de kouwe grond waoruut de Zeêuws-Vlaomse 21e eêuwse multiculturêle saomenlevieng moet gaon groeien... Ik zien noe in Zeêuwsch-Vlaonderen zeven gemeênten: - Oósburg wil Biervliet d'r bie, op 'historische gronden'. - Sluus-Aerdenburg roept, dat er geên mens in Zeêuws- Vlaonderen, laot staon in de rest van de wèreld, begruupt dat Sluus 't liefst z'n eigen boontjes dopt. En mie vee toeters bellen ze dad uut. - Terneuzen zegt mao niks, wan wat a Terneuzen oek zegt, 't valt toch ergens verkeerd. - Axel en Sas van Gent giengen in de voorwaortsen verdedigieng, omda ze niet deu den 'ond en deu de katte gebeten wilden oren. - 'Ontenisse ei z'n eigen d'r gewoon bie neergeleid. - Alleên 'Ulst is een biezonder geval. Ik vinnen nog altied dat er in 'Ulst vee verstandige mensen wonen. Mao de leste maonden ben d'r toch een paor aorige monden open gegaon, die d'r van uutgaon da bestuurlijke macht en pólitieken 'oudgreep belangrie- ker ben dan bestuurbaor'eid en algemeên weizien: 'Ulst roept da de Koewacht altied a bie 'Ulst 'oorden, en maokt daor voo 't gemak maor van da Zuuddurpe en den Overslag natuurlijk oek altied al bie 'Ulst 'oorden. Laot die durpen noe de leste dèrtig jaor bestuurlijk deêl uutgemaokt 'èn van de gemeênte Axel! En oek voo de rest van de afgelopen tweêduzend jaor is die bewering uut 'Ulst alleên mao gebouwd op een bitje geschiedkundig Noe nummer

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 9