Gedraoi Notitie n.a.v. de brief van de Nederlandse Taalunie dd 6/11/2000 over de erkenning van het Zeeuws, door DrJ.P. Zwemer, 21/11/2000 Algemene opmerkingen Daar het Algemeen Secretariaat van de Nederlandse Taalunie zich ervan bewust blijkt te zijn dat er "tal van criteria" een rol spelen bij het bepalen van de grens tussen dialect en zelfstandige taal, maar desondanks niet de criteria uit het Europees Handvest van Streektalen en Talen van Minderheden toepast, doch in feite de eigen criteria als uitgangspunt gebruikt, komt de bewijsvoering van het Secretariaat niet sterk over. De Taalunie schrijft onderaan de brief: 'Naast taalkundige criteria zoals verwantschap en verschil met omliggende variëteiten en met de standaardtaal spelen immers ook sociologische, psychologische en taalpolitieke factoren een rol'. Die opmerking is dan ook irrelevant. Dat geldt ook voor de opmerking over het Letzeburgs, dat als voorbeeld wordt genoemd van een dialect dat door een 'taalpolitieke wilsdaad' een taal is geworden. Het lijkt er overigens op dat de Taalunie de erkenning van het Letzeburgs wel kan goedkeuren - al wordt dat niet met zoveel woorden gezegd. Waarom die van het Zeeuws dan niet? Omdat in dat geval geen sprake zou zijn van een 'taalpolitieke wilsdaad'? Maar het is nu juist de Taalunie die probeert een taalpolitieke wilsdaad over de erkenning van het Zeeuws in de wielen te rijden. Dat is dan een heel kromme redenering - om niet te zeggen: een cirkelredenering. Als lichaam dat taalpolitieke wilsdaden wenst te beïnvloeden, kan men zelf geen visie uitdragen waarin het al dan niet aanwezig zijn van een positieve 'taalpolitieke wilsdaad' als criterium voor erkenning geldt. In de brief staat verder te lezen: 'De inschatting van de Taalunie is dat in de wetenschappelijke literatuur, zowel de diachrone als de synchrone, en in het maatschappelijk discours als geheel, het Zeeuws zoals alle andere regiolecten, in hoofdzaak als een variëteit van het Nederlands is beschouwd'. Dat beroep leidt slechts de aandacht af van het enige relevante criterium: namelijk of het Zeeuws volgens de condities die het Europees Handvest stelt, erkend kan worden. Hetzelfde geldt voor de zinsnede 'Het Nederlands vatten wij op als een koepelbenaming voor de dialecten die van oudsher in ons taalgebied gesproken worden'. In het Handvest is slechts sprake van de te erkennen streektaal en van de officiële taal van het land. Hetzelfde geldt eveneens voor de opmerking 'Dit criterium lijkt ons ten onrechte het begrip 'Nederlands' te verengen tot of op zijn minst in een vaste relatie te brengen met de Nederlandse standaardtaal'. Daar wordt 'het Nederlands' weer uitgespeeld tegenover de standaardtaal. Het argument dat de Taalunie ook noemt, namelijk dat 'Diets' al vroeg werd gebruikt als overkoepelende term voor 'het Nederlands', wordt weerlegd door het bekende citaat van Van Maerlant, waarin sprake is I noe nummer 13

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 11