'Die gaen pas wèrke as ze gae roke' Jan Zwemer 'Ik zou d'r nie graog op zitte. Aol die toeren onder je reet. As da ploft, dan vliegt 't overaol.' Jakob Dekker eit 't nog nie gezeid, of de stemme uut de luudspreker verzekert 't publiek dat de veiligheid beslist gegarandeerd is. De organisatie van de 'Trekker-trek' op Aegtekèrke eit er aolles an gedae - ongelukken kunn' agauw nie gebeure. As de brullende monsters uut de zwaerste categorieën buten de witte strepen van de baene komme, dan 'oort de motor stilgeleid en stopt 't geweld. Beter gezeid: dan 'oore de motoren stilgeleid. As de finale van de zwaerste klasse begint, scheurt er een trekker mee vuuf Chevrolet V-8 motoren in de richtienge van de finish. Vliegtuug- en tank-motoren bin bie deze vuuftonners 'eêl gewoon. 'Kinderen op de dijk moeten daar weg' klienkt 't dan uut de luudsprekers. De diek van aerde achter de finish, een meter of drie 'ooge, is bedoeld om trekkers tegen te 'ouwen die at misschien deurschiete. Gelukkig - of misschien jammer, want een bitje sensatie is nooit weg - 'oeft n nie in actie te kommen vanaevend. 't Is 19 juli en 't is noe de elfde keer dat er op Aegte een trekker-trek g'ouwen 'oort. Van de weie op 't 'oekje van de wegt naer Oöstkappel bin de vazzen afgestoke vor een baene en zeker tweêduzend boeren en butenlui staen d'r langst de drangekkens. Aegtekèrke is compleet anwezig, van over 'eêl Walcher bin d'r boerezeuns en joenge boeren. Maer ook ouwere ménsen uut de landbouw, motorenfreaks, sleutelaers, PK-fanaten, fans van de deelnemers en gewoon gasten die at op de gezelligheid afkomme. Kiek, daè staen joenge meiden mee lange rokken - de 'Westoek' van Aegte is t'r ook. 'Gezellig meênt Oóstkappelaer Jakob Dekker. 'Een bitje boerevolk.' En een ander weet te vertelle da je op een trekker-trek ménsen ziet die a je bie andere gelegend'eden nooit za tegenkomme. Uut de Westoek, uut de Lepelstraete en zo. Terwiele at de luudspreker meldt dat 'Roadrunner' 't vèrste van aol is gekomme in de zwaerste klasse, doet Jakob uut mekaore wat er zó antrekkelijk is an noe nummer 13 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 30