'Die gaen pas wèrke as ze gae roke' trekker-trek. 'Zö een Fiat die a je net zag. Da bin zömae een stel van die gastjes 'ier uut Aegte. Die sleutele's aevends wat en die komme nog een ènde in't klassement. Da's gaef ee...' Behalve't zicht en't geweld van de PK's bliekt dat vö vee ménsen uut 't publiek mee te tellen: ze kenne eên van de deêlnemers. Eén van de sleutelkampioenen die soms een doodgewoon trekkertje 'ebbe wete op te voeren toet een monster van kracht. Zeker in de laogere gewichts klassen komme zukke hobbyisten goed van pad en wete ze de zwaere sleepwaegen zonder moeite over de finish te sleuren, 't Gewicht op de sleepwaegen verschilt bie elke gewichtsklasse en 'oe korter as de trekker bie de finish komt, 'oe meer naè voren at dat gewicht schuuft. De pupen op de trekkertjes braeke rook, de motoren zette an... Den eênen 'aelt 't, den anderen moe stoppe. 'Kiek', vertelt Kees Melis en ie wiest naè de baene. 'Zö een Fiat is a vuufentwintig jaer oud, dat waere in die tied a geweldige diengers. Noe rookt n nog niks ee. Laeter pas. Die gaen pas wèrke as ze gae roke. Die ouwe diengers die 'ouwe lank vol.' En zöwaer - pas op 't leste deêl van de baene komt de motor van de Fiat goed toet z'n recht. De Sobeco-Fiat wint in deze klasse. 'Den oudsten van aol', weet Kees te vertellen. 'En da gloednieuwe trekkertje, dat oor vuufdes. Dat zei dus niks ee...' Kees vindt die ouwe trekkers vee leuker. 'Die kun d'r eige vee meer bewieze, ee. Die omgebouwde, die specials mee die vliegtuugmotoren, da gae zö vérre... Da's butengewoon stérk, die én 'ier ook 's een sleep waegen in de vernielienge getrokke... Ja, noe én ze natuurlijk een beteren, 't Is 'ier op Aegte in de loop van de jaeren 'eêl wat professionêler g'ore.' 'Eêl wat drukker en bekender ook: zövee volk as deze keer is t'r nog nooit geweest op 't terrein an de rand van de Pekelienge. De organisatie eit zöwaer deêlnemers af moete zeie. D'r waere meer anmeldiengen as dat er plekke was. D'r komme trouwens ook aomaè meer plekken daè as een stel ménsen trekker-trek organiseert: op Tholen, in Axel, in 't Kèrkje en op nog een plekke in Zeêuws-Vlaenderen, van 't jaer vö 't eerst ook in Schrabbekèrke. En dan bin d'r nog de officiële wedstrijden in Kapelle, die I noe nummer 13

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 31